CHAMPIONS LEAGUE

Εκτός ομίλων Champions League το ΑΠΟΕΛ, 1-1 με Κοπεγχάγη

Το ΑΠΟΕΛ αναδείχθηκε ισόπαλο 1-1 στο "ΓΣΠ" με την Κοπεγχάγη και οι Δανοί πήραν την πρόκριση για τους ομίλους του Champions League. Μαζί τους, Γκλάντμπαχ, Ροστόβ και Μάντσεστερ Σίτι και Ντίναμο Ζάγκρεμπ.

Το πάλεψε, αλλά δεν κατάφερε να βρεθεί στους ομίλους του Champions League το ΑΠΟΕΛ. Oι "γαλαζοκίτρινοι" άνοιξαν το σκορ με τον Σωτηρίου στο 69ο λεπτό, πίεσαν για την πρόκριση και το δεύτερο γκολ, αλλά ο Σανταντέρ "πάγωσε" στο 86ο λεπτό το "ΓΣΠ" και ισοφάρισε για την Κοπεγχάγη, δίνοντας στην ομάδα της δανέζικης πρωτεύουσας την πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Οι Κύπριοι παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα αγχωμένοι στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα ο Κορνίλιους στο 8' κι ο Γιόχανσον στο 39' να απειλήσουν την εστία των γηπεδούχων. Οι γηπεδούχοι είχαν μία καλή στιγμή προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ο Όλσον έπιασε με διπλή προσπάθεια κεφαλιά του Αστίθ στο 41ο λεπτό.

Κορνίλιους και Σανταντέρ προσπάθησαν - αμφότεροι με το κεφάλι - να ανοίξουν το σκορ για την Κοπεγχάγη, αλλά η προσπάθεια του πρώτου πέρασε άουτ στο 50', ενώ αυτή του δευτέρου αποκρούστηκε από τον Βάτερμαν στο 62ο.

Το "ΓΣΠ" "κάηκε" στο 69ο λεπτό όταν άνοιξε το σκορ για λογαριασμό του ΑΠΟΕΛ, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα, και παράλληλα ελπίδες πρόκρισης. Μάταια, όμως. Αυτές διαψεύστηκαν στο 86ο λεπτό, όταν ο Σανταντέρ εκμεταλλεύτηκε την τραγική αντίδραση του Βάτερμαν, ο οποίος περίμενε σέντρα αφήνοντας ακάλυπτη τη γωνία του κι άφησε εκτός ομίλων τους "γαλαζοκίτρινους".

Θριαμβευτική πρόκριση για την Γκλάντμπαχ

Στον Μένχενγκλάντμπαχ, η Μπορούσια είχε ουσιαστικά εξασφαλίσει από το πρώτο ματς, στην Ελβετία, την πρόκριση στους ομίλους του Champions League. Ωστόσο, δεν αρκέστηκε σε αυτό και συνέτριψε τη Γιουνγκ Μπόις.

Οι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ με τον Αζάρ, εννιά λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης. Ύστερα, ανέλαβε δράση ο Ραφαέλ με τον Βραζιλιάνο να βρίσκει δύο στο 33' και στο 40' και να κάνει το 3-0.

Ο Αζάρ βρήκε και πάλι δίχτυα στο 64ο λεπτό, για το 4-0. Μέχρι να έρθει πάλι η σειρά του Ραφαέλ στο 70ό λεπτό, για να κάνει χατ-τρικ και το 5-0. Οι Ελβετοί μείωσαν με τον Ραβέτ στο 79ο λεπτό. Αλλά, ο Αζάρ ήθελε κι αυτός χατ-τρικ και το πέτυχε στο 84ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 6-1.

Με Ντελφ την αγγαρεία η Μάντσεστερ Σίτι

Στο "Εtihad", δεν υπήρχε καμία αμφιβολία για το ποια ομάδα θα βρίσκεται στη κλήρωση του Μονακό. Άλλωστε, η Μάντσεστερ Σίτι είχε επικρατήσει 5-0 της Στεάουα στο Βουκουρέστι.

Το συνδύασε με νίκη και στην έδρα της. Ο Φάμπιαν Ντελφ νίκησε τον Κογιοασάρο στο 56ο λεπτό κι άνοιξε το σκορ για τους "πολίτες".

Θρίαμβος και πρόκριση για τη Ροστόβ

Η Ροστόφ αφού εξασφάλισε ένα μικρό προβάδισμα στο Άμστερτναμ συνέτριψε τον Άγιαξ, επί ρωσικού εδάφους και πέρασε στους ομίλους του Champions League. Ο Αζμούν άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό, ο Ερόχιν έκανε το 2-0 στο 52' και ο πρώην ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ, Κριστιάν Νομπόα, το 3-0 με τη συμπλήρωση μίας ώρας ματς. Ο Πόλοζ έξι λεπτά αργότερα, διαμόρφωσε το 4-0. Ο Άγιαξ μείωσε στο τελικό 4-1 με τον Κλάασεν, στο 84ο λεπτό.

"Αστεράτη" Ντίναμο

Η Ζάλτσπουργκ κατάφερε να ανοίξει το σκορ επί της Ντίναμο Ζάγκρεμπ μόλις στο 22ο λεπτό με τον Λάσαρο. Οι Αυστριακοί κρατούσαν την πρόκριση στα χέρια τους, αλλά κατάφεραν να τη χάσουν.

Αρχικά, ο Φερνάντες στο 87ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1 (σκορ πρώτου αγώνα) κι έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί, στο πέμπτο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου αυτής, ο Σουντανί έκανε το 1-2, έστειλε τους Κροάτες στους ομίλους του Champions League και τους Αυστριακούς σε αυτούς του Europa League.

ΑΠΟΕΛ:Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Αστίθ, Καρλάο, Αλεξάνδρου (89' Ντε Καμάργκο), Μοράις, Βινίσιους, Ορλάντι (69' Μπρεσάν), Γιαννιώτας, Εφραίμ (59' Βάντερ), Σωτηρίου.

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ:Όλσεν, Άνκερσεν, Γιόργκενσεν, Γιόχανσον, Αουγκούστινσον, Κβιστ, Ντιλέινι, Βέρμπιτς (88' Γκρέγκους), Φαλκ Γένσεν (46' Τούτου), Κορνίλιους (80' Πάβλοβιτς), Σανταντέρ.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ:Ζόμερ, Ελβέντι, Κρίστενσεν, Γιάντσκε (72' Κορμπ), Στρομπλ (53' Βέστεργκααρντ), Κράμερ (59' Νταούντ), Χέρμαν, Τζόνσον, Στιντλ, Αζάρ, Ραφαέλ.

ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ:Εμβογκό, Σούτερ, Βούτριτς, Φον Μπέργκεν (46' Κούμπο), Ρόχατ, Λέσιακς, Μπερτόνε, Ζακάρια, Ραβέ, Σουλεϊμάνι (46' Σικ), Φρέι (69' Ντουά).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ:Χαρτ, Μαφέο, Στόουνς, Κολάροβ, Κλισί, Φερνάντο, Ντελφ (60' Ανταραμπιόγιο), Τουρέ, Νολίτο (60' Ανχελίνο), Νάβας, Ιχεανάτσο (76' Φερναντίνιο).

ΣΤΕΑΟΥΑ Β.:Κογιοσάρου, Αγκάνοβιτς (53' Στάντσιου), Ταμάς, Μιτρέα, Μομσίλοβιτς, Μπουρσεάνου, Ποπέσκου (53' Πόπα), Μουνίρου (62' Ασίμ), Ενάτσε, Χαμρούν, Τουντόριε.

ΡΟΣΤΟΦ:Τζανάεβ, Τερέντγιεβ, Νοβοσέλτσεβ, Νάβας, Κουντριάσοβ, Καλάτσεβ, Νομπόα, Ερόχιν (79' Εζατολάχι), Γκάτσαν, Πόλοζ (87' Ντουμπιά), Αζμούν (73' Αζμούν).

ΑΓΙΑΞ:Σίλεσεν, Φέλτμαν, Φιέργκεφερ, Ρίντεβαλντ, Τετέ, Γκούντελι, Μπαζούρ (58' Ντόλμπεργκ), Κλάασεν, Γιουνές (77' Κασιέρα), Ελ-Γκαζί (46' Σόνε), Τραορέ.

*83' κόκκινη ο Κουντριάσοβ

ΖΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ:Βάλκε, Σβέγκλερ (46' Λάινερ), Τσαλέτα-Τσαρ, Χίντερεγκερ, Ούλμερ, Λάιμερ, Μπερνάρντο, Λαζάρο (61' Σαμασεκού), Μπερίσα, Βάντερσον (67' Μιναμίνο), Σοριάνο.

ΝΤΙΝΑΜΟ Ζ.:Εντουάρντο, Στογιάνοβιτς, Σιγκάλι, Μπένκοβιτς, Πίβαριτς, Ρογκ, Ζόνας (73' Πάβιτσιτς), Σουντανί, Άντολιτς (83' Σίλντενφελντ), Φερνάντες, Ενρίκες (62' Κόριτς).

Τα ματς των playoffs του Champions League:

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ

Τρίτη 23 Αυγούστου

Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) - Ντάνταλκ (Ιρλανδία) 1-1 (90'+2' Κούχαρτσικ / 19' Μπένσον) [2-0]

Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία) - Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 2-2 (7' Ντούρις, 64' Ματέγιου / 17' Βούρα, 90' +5' Κέσερου) [0-2]

Χαπόελ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) - Σέλτικ (Σκωτία) 2-0 (21' Σαχάρ, 48' Χόμπαν) [2-5]

Τετάρτη 24 Αυγούστου

ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) - Κοπεγχάγη (Δανία) 1-1 (69' Σωτηρίου / 87' Σανταντέρ) [0-1] (21:45)

Ζάλτσμπουργκ (Αυστρία) - Ντίναμο Ζάγκρεμπ (Κροατία) 1-1 [παρ. 1-2] (22' Λάσαρο / 86' Φερνάντες, 95' Σουντανί) [1-1] (21:45)

ΜΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ

Μονακό (Γαλλία) - Βιγιαρεάλ 1-0 (90'+1' πεν. Φαμπίνιο) [2-1]

Ρόμα (Ιταλία) - Πόρτο (Πορτογαλία) 0-3 (8' Φελίπε, 73' Λαγιούν, 75' Χεσούς Κορόνα)) [1-1]

Γκλάντμπαχ (Γερμανία) - Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) 6-1 (9', 64', 84' Αζάρ, 33', 40', 77' Ραφαέλ / 79' Ραβέτ) [3-1] (21:45)

Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία) - Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία) 1-0 (56' Ντελφ) [5-0] (21:45)

Ροστόβ (Ρωσία) - Άγιαξ (Ολλανδία) 4-1 (34' Αζμούν, 52' Ερόχιν, 60' Νομπόα, 66' Πόλοζ / 84' Κλάασεν) [1-1] (21:45)

Ρόμα - Πόρτο 0-3

Μονακό - Βιγιαρεάλ 1-0

Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία) - Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 2-2

Χαπόελ Μπερ Σεβά - Σέλτικ 2-0