CHAMPIONS LEAGUE

Απόδραση για Μπαρτσελόνα, ματσάρα στην Γλασκώβη

Η Μπαρτσελόνα βρέθηκε να χάνει από την Γκλάντμπαχ, αλλά νίκησε 2-1, ενώ η Σέλτικ προηγήθηκε τρεις φορές, αλλά η Μάντσεστερ Σίτι είχε ισάριθμες απαντήσεις (3-3). Πρώτη απώλεια για τον Γκουαρδιόλα (videos)

Καταπληκτικό ματς στην Γλασκώβη, με τις Σέλτικ και Μάντσεστερ Σίτι να αναδεικνύονται ισόπαλες 3-3, έτσι στην κορυφή μόνη είναι η Μπαρτσελόνα, καθώς νίκησε 2-1 την Γκλάντμπαχ, κάνοντας ανατροπή στην Γερμανία.

Αυτό ήταν το πρώτο ματς που η Σίτι με τον Πεπ Γκουαρδιόλα στον πάγκο δεν πήρε τη νίκη (είχε "10 στα 10") και το πρώτο που δέχεται πάνω από ένα γκολ. Σημαντικό κατόρθωμα για τον Μπρένταν Ρότζερς.

Η Σέλτικ μάλιστα προηγήθηκε τρεις φορές, ο Μουσά Ντεμπελέ σκόραρε δύο φορές, μία με τύχη και μία με εντυπωσιακό τρόπο, ενώ ο Ραχίμ Στέρλινγκ πέτυχε αυτογκόλ και 9 λεπτά σκόραρε στην σωστή εστία.

Γκλάντμπαχ - Μπαρτσελόνα 1-2

Σκόρερς: 34' Τοργκάν Αζάρ / 65' Αρντά Τουράν, 73' Πικέ

Γήπεδο: "Borussia-Park", Μένχενγκλαντμπαχ

Διαιτητής: Ντάμιρ Σκόμινα (Σλοβενία)

Με Πάκο Αλκάθερ ξεκίνησε η Μπαρτσελόνα στην επιθετική τριάδα μαζί με Νεϊμάρ και Σουάρες, καθώς ο Λιονέλ Μέσι είναι τραυματίας και σίγουρα η απουσία του ήταν εμφανής.

Ο μικρός αδελφός του Εντέν Αζάρ, ο Τοργκάν, ήταν αυτός που στο 34' άνοιξε το σκορ για την Μπορούσια του Μένχενγκλαντμπαχ, με κοντινό πλασέ έπειτα από την προσπάθεια και την ασίστ του Νταχούντ.

Ο Αρντά Τούραν μπήκε στο ματς στο 60' και πέντε λεπτά αργότερα ισοφάρισε σε 1-1, ενώ η ανατροπή ολοκληρώθηκε από τον Ζεράρ Πικέ, έπειτα από το σουτ του Λουίς Σουάρες και την αδυναμία του Ζόμερ να μπλοκάρει την μπάλα.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ (5-3-2): Ζόμερ, Ιμπραϊμά Τραορέ, Κορμπ, Κρίστενσεν, Ελβέντι, Βεντ, Κράμερ, Νταχούντ, Στιντλ (83' Χαν), Τοργκάν Αζάρ (80' Χέρμαν), Ραφαέλ (48' Φάμπιαν Τζόνσον).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο, Πικέ, Μαστσεράνο, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (60' Τουράν), Ινιέστα, Πάκο Αλκάθερ (54' Ραφίνια), Νεϊμάρ, Λουίς Σουάρες.

Moenchengladbach's Thorgan Hazard scores the opening goal past Barcelona goalkeeper Marc-Andre ter Stegen during the Champions League group C soccer match between Borussia Moenchengladbach and FC Barcelona in Moenchengladbach, Germany, Wednesday, Sept. 28, 2016. (AP Photo/Martin Meissner) ACTION IMAGES PRESS AGENCY
Manchester City's Serbian defender Aleksandar Kolarov (2L) watches as Celtic's French striker Moussa Dembele (R) scores his team's thrid goal during the UEFA Champions League Group C football match between Celtic and Manchester City at Celtic Park stadium in Glasgow, Scotland on September 28, 2016. / AFP / OLI SCARFF        (Photo credit should read OLI SCARFF/AFP/Getty Images)
Manchester City's Serbian defender Aleksandar Kolarov (2L) watches as Celtic's French striker Moussa Dembele (R) scores his team's thrid goal during the UEFA Champions League Group C football match between Celtic and Manchester City at Celtic Park stadium in Glasgow, Scotland on September 28, 2016. / AFP / OLI SCARFF (Photo credit should read OLI SCARFF/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES
Moenchengladbach's midfielder Christoph Kramer (L) and Barcelona's Brazilian forward Neymar vie for the ball during the UEFA Champions League first-leg group C football match between Borussia Moenchengladbach and FC Barcelona at the Borussia Park in Moenchengladbach, western Germany on September 28, 2016. / AFP / PATRIK STOLLARZ        (Photo credit should read PATRIK STOLLARZ/AFP/Getty Images)
Moenchengladbach's midfielder Christoph Kramer (L) and Barcelona's Brazilian forward Neymar vie for the ball during the UEFA Champions League first-leg group C football match between Borussia Moenchengladbach and FC Barcelona at the Borussia Park in Moenchengladbach, western Germany on September 28, 2016. / AFP / PATRIK STOLLARZ (Photo credit should read PATRIK STOLLARZ/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Σέλτικ - Μάντσεστερ Σίτι 3-3

Σκόρερς: 3' και 46' Ντεμπελέ, 20' αυτ. Στέρλινγκ / 11' Φερναντίνιο, 29' Στέρλινγκ, 55' Νολίτο

Γήπεδο: "Celtic Park", Γλασκώβη

Διαιτητής: Νικόλα Ριτσόλι (Ιταλία)

Μόλις στο 3ο λεπτό ευτύχησε η Σέλτικ να ανοίξει το σκορ εντυπωσιακή κομπίνα, αλλά και αρκετή τύχη. Από εκτέλεση φάουλ του Σινκλέρ ο Φόρεστ βρέθηκε αμαρκάριστος από δεξιά και στην κίνηση έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι, ο Σβιατσένκο έκανε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε στον Ντεμπελέ και πήγε στα δίχτυα. Δεν υπήρχε οφ-σάιντ αρχικά, αλλά ο Ντεμπελέ ήταν οφ-σάιντ όταν πήρε την κεφαλιά ο Σβιατσένκο.

Στο 11' απάντησε η Μάντσεστερ Σίτι, με τον Φερναντίνο να κάνει το 1-1, αλλά το αυτογκόλ του Στέρλινγκ, από την προσπάθεια του Τιέρνι, έδωσε ξανά προβάδισμα στους Σκωτσέζους στο 20' (2-1).

Εννέα λεπτά χρειάστηκε για να... πάρει το αίμα του πίσω ο Ραχίμ Στέρλινγκ, καθώς στο 29' με εξαιρετική κίνηση και πλασέ ισοφάρισε σε 2-2.

Όπως ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο, με γκολ δηλαδή του Μουσά Ντεμπελέ. Ο Γάλλος στο 46' έκανε το 3-2, μόνο που αυτήν την φορά όχι κατά τύχη, αλλά με καταπληκτικό σουτ στην κίνηση.

Το 6ο γκολ στην αναμέτρηση ήρθε στο 55', δηλαδή ένα γκολ σε λιγότερο από κάθε 10 λεπτά. Ο Νολίτο ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 3-3 και απλά διατηρήθηκε αήττητη η Σίτι του Πεπ.

ΣΕΛΤΙΚ: Γκόρντον, Λούστιγκ, Κολό Τουρέ, Σβιατσένκο, Τιέρνι, Σκοτ Μπράουν, Μπιτόν (84' Γκρίφιθς), Ρόγκιτς (57' Άρμστρονγκ), Σινκλέρ, Φόρεστ (81' Ρόμπερτς), Ντεμπελέ.

ΜΑΝ. ΣΙΤΙ: Μπράβο, Σαμπαλέτα, Οταμέντι, Κολάροβ, Κλισί (73' Στόουνς), Φερναντίνιο, Γκιουντογάν, Νταβίντ Σίλβα, Στέρλινγκ, Νολίτο (76' Φερνάντο), Αγκουέρο.

Η βαθμολογία

1. Μπαρτσελόνα 6 (9-1)

2. Μάντσεστερ Σίτι 4 (7-3)

3. Σέλτικ 1 (3-10)

4. Γκλάντμπαχ 0 (1-6)

*οι δύο πρώτοι προκρίνονται στους "16"

**ο τρίτος συνεχίζει στο Europa League ("32")

***σε περίπτωση ισοβαθμίας μετρούν τα μεταξύ τους ματς (με όλα τα κριτήρια σαν να είναι νοκ-άουτ ματς), μετά η διαφορά τερμάτων (συνολικά στον όμιλο), μετά η καλύτερη επίθεση, μετά η καλύτερη εκτός έδρας επίθεση, μετά ο αριθμός των νικών, μετά ο αριθμός των εκτός έδρας νικών, μετά το fair-play και μετά η κατάταξη της UEFA