CHAMPIONS LEAGUE

Παρί Σεν-Ζερμέν - Πόρτο 2-1, Ντ. Ζάγκρεμπ - Ντ. Κιέβου 1-1

Η Παρί Σεν-Ζερμέν νίκησε με 2-1 την Πόρτο στο Παρίσι και κατέκτησε την πρώτη θέση του ομίλου, αφήνοντας 2ους τους "δράκους". Χιονοθύελλα στο Ζάγκρεμπ (videos)

Η Παρί Σεν-Ζερμέν κατέκτησε την πρώτη θέση του 1ου ομίλου, νικώντας με 2-1 την Πόρτο στο Παρίσι.

Στο Ζάγκρεμπ πρωταγωνιστής ήταν το χιόνι, με την Ντίναμο να πετυχαίνει στο 95' με πέναλτι το 1ο της γκολ στην διοργάνωση, παίρνοντας και τον πρώτο της βαθμό με το 1-1.

Παρί Σεν-Ζερμέν - Πόρτο 2-1

Σκόρερς: 29' Τιάγκο Σίλβα, 61' Λαβέτσι / 33' Τζάκσον Μαρτίνες

Γήπεδο: "Παρκ ντε Πρενς", Παρίσι

Διαιτητής: Κρεγκ Τόμπσον (Σκωτία)

Με κεφαλιά του Τιάγκο Σίλβα από εκτέλεση φάουλ του Μάξουελ από αριστερά η Παρί Σεν-Ζερμέν άνοιξε το σκορ στο 29'.

Η απάντηση των "δράκων" ήρθε 4 λεπτά αργότερα με τον Τζάκσον Μαρτίνες να σκοράρει με κεφαλιά έπειτα από την σέντρα του Ντανίλο από δεξιά.

Με τυχερό τρόπο προηγήθηκε ξανά η Παρί στο 61', με τον Εσεκιέλ Λαβέτσι να σουτάρει στην κλειστή γωνία του Ίλτον, φαινόταν εύκολη η δουλειά του Βραζιλιάνου πορτιέρο, αλλά η μπάλα του έφυγε από τα χέρια και κατέληξε στα δίχτυα του.

ΠΑΡΙ ΣΖ: Σίριγκου, Φαν ντερ Βιλ, Αλέξ, Τιάγκο Σίλβα, Μάξουελ, Ματουιντί, Σαντόμ, Παστόρε (88' Νενέ), Μενέζ (86' Ζαλέ), Λαβέτσι (77' Βεράτι), Ιμπραχίμοβιτς.

ΠΟΡΤΟ: Έλτον, Ντανίλο, Μανγκαλά, Οταμέντι, Αλέξ Σάντρο (86' Αμπντουλάγ Μπα), Φερνάντο (70' Ντεφούρ), Λούτσο Γκονσάλες, Ζοάο Μοουτίνιο, Χάμες Ροντρίγκες, Σιλβέστρε Βαρέλα (85' Ατσού), Τζάκσον Μαρτίνες.

Ντίναμο Ζάγκρεμπ - Ντινάμο Κιέβου 1-1

Σκόρερς: 95' πέν. Κρστάνοβιτς / 45+1 Γιαρμόλενκο

Γήπεδο: "Μάκσιμιρ" Ζάγκρεμπ

Διαιτητής: Στάνισλαφ Τοντόροφ (Βουλγαρία)

Η αναμέτρηση στο "Μάκσιμιρ" είχε διακοπή περίπου 15 λεπτών λόγω χιονοθύελλας, η οποία κόπασε στον δεύτερο ημίχρονο.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Γιαρμόλενκο άνοιξε το σκορ για τους Ουκρανούς με εντυπωσιακό σουτ στην κίνηση.

Η Ντίναμο Ζάγκρεμπ κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Κρστάνοβιτς, ο ίδιος το εκτέλεσε στο 95' και πέτυχε το πρώτο γκολ της ομάδας του στην διοργάνωση, χαριζόντάς της και τον πρώτο της βαθμό.

ΝΤ. ΖΑΓΚΡΕΜΠ: Κέλαβα, Βρσάλκο, Βίντα, Σίμουνιτς, Ιμπάνιες, Άντεμι, Κόβασιτς, Σαμίρ, Μπρόζοβιτς (72' Πίβαριτς), Τσοπ (60' Κρστάνοβιτς), Μπετσίρα.

ΝΤ. ΚΙΕΒΟΥ: Κόβαλ, Μπετάο, Βουκόγεβιτς, Μιχάλικ, Ταΐβο, Γκαρμάς, Μιγκέλ Βελόζο, Αρούνα (91' Μπογκντάνοβ), Γιαρμόλενκο, Ντουντού (82' Μεχμέντι), Ιντέγε Μπράουν (76' Μάρκο Ρουμπέν).

FC Dynamo Kiev player Ideye Brown fights for the ball  whit GNK Dinamo Zagreb's Domagoj Vida during the UEFA Champions League group A football match opposing GNK Dinamo Zagreb to FC Dynamo Kiev at Maksimir Stadium on December 4, 2012 in Zagreb. AFP PHOTO/ STRINGER        (Photo credit should read STRINGER/AFP/Getty Images)
FC Dynamo Kiev player Ideye Brown fights for the ball whit GNK Dinamo Zagreb's Domagoj Vida during the UEFA Champions League group A football match opposing GNK Dinamo Zagreb to FC Dynamo Kiev at Maksimir Stadium on December 4, 2012 in Zagreb. AFP PHOTO/ STRINGER (Photo credit should read STRINGER/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES