ΒΡΑΖΙΛΙΑ

"Σημαιοφόρος" της Βραζιλίας για το Μουντιάλ ο Νεϊμάρ

Brazil's Neymar celebrates scoring his side's 2nd goal against Paraguay during a 2018 World Cup qualifying soccer match at the Arena Corinthians Stadium in Sao Paulo, Brazil, Tuesday, March 28, 2017. (AP Photo/Nelson Antoine) AP

Την καλύτερή του περίοδο με τη φανέλα της Βραζιλίας διανύει ο Νεϊμάρ. Απόδειξη είναι οι εμφανίσεις, αλλά και τα νούμερα του απ' την αναμέτρηση με το Εκουαδόρ (2/9/2016) έως σήμερα.

Εξαιρετική περίοδο με την εθνική ομάδα της Βραζιλίας διανύει ο Νεϊμάρ, μιας κι από τότε που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία ο Τίτι, εκείνος έχει ξαναβρεί τον εαυτό του κι "οδηγεί" με αξιώσεις τη Seleção στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας.

Τελευταίο του κατόρθωμα ήταν το γκολ που πέτυχε στην αναμέτρηση απέναντι στην Παραγουάη τα ξημερώματα της Τετάρτης (29/3), αλλά και η γενικότερη εικόνα του στη νίκη της Βραζιλίας με 3-0.

Μάλιστα, αυτή ήταν η όγδοη διαδοχική νίκη για την ομάδα του Τίτι, η οποία είναι η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την παρουσία της στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2018! Άξιο αναφοράς είναι ότι ο Ομοσπονδιακός προπονητής μετρά οκτώ νίκες σε οκτώ αγώνες, απ' την ημέρα που ανέλαβε το "τιμόνι" της Seleção.

Βέβαια, υπογραφή και στα οκτώ ματς έχει βάλει ο Νεϊμάρ, μιας και με τις εμφανίσεις του έχει βοηθήσει στο έπακρο το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του. Αξίζει να αναφερθεί ότι στα έξι απ' τα οκτώ παιχνίδια έχει σκοράρει ή έχει μοιράσει ασίστ στους συμπαίκτες του!

Η αρχή έγινε τον περασμένο Σεπτέμβριο κόντρα στο Εκουαδόρ (3-0). Τότε, ο ποδοσφαιριστής της Μπαρτσελόνα είχε πετύχει ένα γκολ και είχε μοιράσει τελική πάσα στον Γκαμπριέλ Ζεζούς στο 92'.

Αποκορύφωμα ήταν η σημερινή (29/3) του παρουσία, καθώς "σφράγισε" τη νίκη της Βραζιλίας στο 64ο λεπτό απέναντι στην Παραγουάη, στέλνοντας τη στους 33 βαθμούς και στην απευθείας πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2018.