ΒΕΛΓΙΟ

Βαθμό στο 94' η Γάνδη!

Η Γάνδη παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στη Ζούλτε Βάρεχεμ, σώζοντας το βαθμό της ισοπαλίας στην τελευταία φάση της αναμέτρησης με το γκολ του Σιμόν. (VIDEO)

Στην κορυφή της Pro League θα βρίσκεται και μετά το πέρας της 18ης αγωνιστικής η Γάνδη, ωστόσο μετά την εντός έδρας ισοπαλία με τη Ζούλτε Βάρεχεμ (2-2) την Παρασκευή το βράδυ δίνει την ευκαιρία στη δεύτερη Μπριζ να την πλησιάσει και να μειώσει τη διαφορά.

Η Ζούλτε Βάρεχεμ προηγήθηκε με το γκολ του Λεπουάν στο 22ο λεπτό αλλά η Γάνδη ισοφάρισε στο 39ο μ' εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κουμς. Ο Ντε Ρίντερ στο 50' έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Ζούλτε Βάρεχεμ, αλλά η απόδρασή της από τη Γάνδη δεν ολοκληρώθηκε.

Στο 94ο λεπτό, στην τελευταία φάση της αναμέτρησης και με τον τερματοφύλακα της Γάνδης, Σελς, προωθημένο σε εκτέλεση κόρνερ, ο Σιμόν έκανε την προβολή, η μπάλα χτύπησε στα σώματα αμυντικών της Ζούλτε Βάρεχεμ και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας της.

Η φιλοξενούμενη ομάδα έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 59ο λεπτό, λόγω της αποβολής του Ντιαλό.

Η σύνθεση της Γάνδης (3-5-2)...

Σελς, Ραφίνια, Γιόχανσον (68' Κουλιμπαλί), Μίτροβιτς, Φόκετ, Κουμς, Ρενάτο Νέτο, Ασάρε, Σιμόν, Σαϊέφ (77' Βαν ντερ Μπρούχεν), Ντεπουάτρ

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Γάνδη - Ζούλτε Βάρεχεμ 2-2 (39' πεν. Κουμς, 94' Σιμόν / 22' Λεπουάν, 50' Ντε Ρίντερ)