ΒΕΛΓΙΟ

Τέλος στο νικηφόρο σερί της Μπριζ

"Στοπ" στο σερί των έξι νικών της Μπριζ έβαλε η Γκενκ, με την Άντερλεχτ να επικρατεί της Ζούλτε Βάρεχεμ και να μειώνει κάπως τη διαφορά.

Η Γκενκ έβαλε "φρένο" στην ξέφρενη πορεία της Μπριζ, επικρατώντας με 2-0 στη "Λούμινους Αρένα" για την 12η αγωνιστική της Pro League. Τα τέρματα των Ρούσλαν Μαλινόβσκι και Μπουανά Σαματά στο τέλος των δύο ημιχρόνων έδωσαν τη νίκη στους γηπεδούχους, σταματώντας ένα σερί έξι νικών των φιλοξενουμένων.

Η Άντερλεχτ βρήκε δύο γκολ από τον πάγκο στο τέλος και έφτασε στην πρώτη νίκη μετά από δύο ήττες, που τη διατηρεί σε επαφή με την κορυφή. Το 2-0 επί της Ζούλτε Βάρεχεμ, όμως, θα μπορούσε να είχε διαφορετική κατάληξη, εάν ο Ονούρ Καγιά ευστοχούσε στο πέναλτι που εκτέλεσε στο 68'. Έξι λεπτά αργότερα, ο Πίτερ Χέρκενς άνοιξε το σκορ με κεφαλιά και στο 77' ο Χαμντί Χαρμπαουί διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.