ΒΕΛΓΙΟ

Ισοφάριση στις καθυστερήσεις για τη Σταντάρ

Η Σταντάρ Λιέγης κρατούσε στα χέρια της τη νίκη, ωστόσο ο Ενζέλ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε σε 2-2 για την Μπριζ. (video)

Στο "Jan Breydelstadion" του Μπριζ, η Κλουμπ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Σταντάρ Λιέγης για την 5η αγωνιστική της πρώτης κατηγορίας του βελγικού πρωταθλήματος. Ο Μπιραμά Τουρέ άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Λιέγης - με την οποία αγωνίστηκε βασικός ο Κωνσταντίνος Λαΐφης - στο 14ο λεπτό, με τον Ζεντόζ να κάνει το 1-1 έξι λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο Ζούνιορ Εντμίλσον έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους "ρουζ", αλλά η γηπεδούχος με τον Ενζέλ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η Μπριζ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

ΜΠΡΙΖ: Μπουτέιγ, Φαν Ράιν, Ενζέλ, Ντένσβιλ, Ντε Μποκ, Φόρμερ, Σίμονς, Κλαουντεμίρ (77' Βάνακεν), Ζεντόζ (66' Ντιαμπί), Φόσεν, Φερέιρα ντα Σίλβα (90'+4' Λιμπομπέ)

ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ: Ουμπέρ, Γκορό, Σολτς, Φιορέ, Λαΐφης, Τουρέ, Τρεμπέλ (88' Σαμί Εμαέ), Ενό, Ντοσεβί, Ντιαρά (70' Ζούνιορ Εντμίλσον), Ράιαν Εμαέ (77' Μπενζά)

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Παρασκευή 26/8

Σαρλερουά - Όιπεν 3-2 (18' Βίλεμς, 32', 34' Πογιέ / 45' αυτ. Μαρκ, 47' Τσουκουεμέκα Ονιεκούρου)

Σάββατο 27/8

Λόκερεν - Μουσκρόν 2-1 (38' αυτ. Εσικάλ, 79' Ζαζά / 90'+1' Μάρκοβιτς)

Σιντ Τρούιντεν - Κόρτραϊκ 1-2 (56' Ντε Πέτερ / 43' Μερσιέ, 50' Καζέ)

Βέστερλο - Μέχελεν 1-2 (34' Γκανβουλά / 45'+1' Κρουαζέ, 83' Ριτς)

Οστάνδη - Βάασλαντ Μπέβερεν 2-1 (3' αυτ. Καμάτσο, 17' Μουσόνα / 85' Γιανς)

Κυριακή 28/8

Μπριζ - Σταντάρ Λιέγης 2-2 (53' Ζεντόζ, 90'+4' Ενζέλ / 14' Τουρέ, 86' Ζούνιορ Εντμίλσον)

Άντερλεχτ - Γάνδη (19:00)

Γκενκ - Ζούλτε Βάρεχεμ (21:00)