ΒΕΛΓΙΟ

"Σφαλιάρες" για Μπριζ και Γάνδη

Για την 2η αγωνιστική των play-offs στο Βέλγιο, η Μπριζ ηττήθηκε από την Κόρτραϊκ και η Γάνδη από την Σαρλερουά, με σκορ 2-0 και 2-1 αντίστοιχα. Σταντάρ Λιέγης - Άντερλεχτ την Κυριακή στις 19:00.

Η Κόρτραϊκ φιλοξένησε την πρωτοπόρο Κλαμπ Μπριζ για την 2η αγωνιστική ημέρα των play-offs της Pro League και... περιποιήθηκε για τα καλά την ομάδα του Μισέλ Πρεντόμ.

Μόλις στο 4ο λεπτό οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντε Σμετ και στο 18' ο Καπόν ολοκλήρωσε τον απόλυτο αιφνιδιασμό της Κόρτραϊκ, σκοράροντας για το 2-0.

Η Μπριζ δεν βρήκε αντίδραση στο υπόλοιπο της αναμέτρησης και εφόσον την Κυριακή (12/4) το απόγευμα (19:00) η Άντερλεχτ επικρατήσει εκτός έδρας της Σταντάρ Λιέγης, θα είναι αυτή που θα σκαρφαλώσει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Τον μπελά της βρήκε και η Γάνδη στην έδρα της Σαρλερουά, όπου ηττήθηκε με σκορ 2-1. Στο 12' ο Κεμπανό έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, και στο 83' ο Πολετάνοβιτς έφερε το ματς στα ίσα για τους φιλοξενούμενους.

Όμως ο Κεμπανό "χτύπησε" ξανά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και χάρισε τη νίκη στην Σαρλερουά.

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής (2η play-offs):

Μεγάλο Σάββατο

Κόρτραϊκ - Μπριζ 2-0 (4' πεν. Ντε Σμετ, 18' Καπόν)

Σαρλερουά - Γάνδη 2-1 (12' & 90+2' Κεμπανό - 83' Πολετάνοβιτς)

6. Σταντάρ Λιέγης 27

*οι 2 πρώτοι Champions League (2ος προκριματικά)

**ο 3ος στο Europa League, όπως και ο κάτοχος του Κυπέλλου, όπως και ο νικητής των play-offs των θέσεων 7-14

***Άντερλεχτ και Μπριζ είναι στον τελικό του Κυπέλλου, έτσι αν τερματίσουν στις δύο πρώτες θέσεις θα βγει στο Europa League ο 4ος (των play-offs τίτλου)