ΒΕΛΓΙΟ

Πρόκριση χωρίς Καρέλη για Γκενκ

Ο Σαμάτα ήταν στην 11άδα, πέτυχε δύο γκολ και οδήγησε την Γκενκ στη νίκη-πρόκριση επί της Βάασλαντ-Μπέβερεν, με τον Καρέλη να μπαίνει στο 93ο λεπτό. Βασικοί οι Σηφάκης και Γούτας για Κόρτραϊκ

Η Γκενκ νίκησε 3-1 στην έδρα της Βάασλαντ-Μπέβερεν και προκρίθηκε στα προημιτελικά του βελγικού κυπέλλου (Beker van België), χωρίς να χρειαστεί την βοήθεια του Νίκου Καρέλη.

Ο Σαμάτα ήταν στην κορυφή της επίθεσης και "καθάρισε" την πρόκριση, καθώς σκόραρε στο 15' και το 42', ενώ ο Έλληνας επιθετικός μπήκε στην θέση του στο 93ο λεπτό.

Η Κόρτραϊκ προκρίθηκε (1-0 τη Μουσκρόν) με τους Γούτα και Σηφάκη να παίζουν 90 λεπτά, ενώ ο Παπάζογλου μπήκε στο 89'.

Τα αποτελέσματα των "16":

Τρίτη

Όιπεν - Μπριζ 3-2 (22' Λουίς Γκαρθία, 47' Ονιεκούρου, 97' Μπλοντέλε / 61' Βανάκεν, 66' Βόσεν)

Σιντ-Τρούιντεν - Μέχελεν 2-2 [4-3 πέν.] (62' Κότις, 78' Μπολί / 27' Βίτας, 65' Ελ Μεσαουντί)

Τετάρτη

Κόρτραϊκ - Μουσκρόν 1-0 (78' Τοτοβίτσκι)

Βάασλαντ-Μπέβερεν - Γκενκ 1-3 (89' Γκάνο / 15' και 42' Σαμάτα, 80' Ντίντι)

Τούμπιζε - Οστάνδη 3-4 [παρ.] (56' πέν. Κειτά, 58' Λοράν, 63' Ντιαλό / 1' και 46' Σιριάκ, 69' Πέντερσεν, 119' πέν. Σιανί)

Χεελ - Ζούλτε Βάρεχεμ 1-2 [παρ.] (7' Μπανγκουρά / 37' Ντεράικ, 118' Μεϊτέ)

Γάνδη - Λόκερεν 1-0 (78' Περμπέ)