ΒΕΛΓΙΟ

Πάτησε κορυφή η Μπριζ

Η Μπριζ νίκησε την Μέχελεν χωρίς να χρησιμοποιήσει βασικούς και πέρασε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στο Βέλγιο.

Ακόμα κι αν είχε αστέρα όπως ο Γέλε Βόσεν, ο Τζόρντι Κλάζι και ο Εμάνουελ Ντένις στον πάγκο, η Μπριζ πέρασε μία όμορφη βραδιά με αντίπαλο τη Μέχελεν, φτάνοντας στη νίκη με 2-0 για την 7η αγωνιστική της Pro League.

Μόλις στο 8ο λεπτό, ο Γουέσλεϊ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, που βρήκαν δεύτερο τέρμα με τη λήξη του 1ου ημιχρόνου, από τον Ντιον Κουλς. Με τον Δημήτρη Κολοβό ανέτοιμο ακόμα και εκτός αποστολής, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και το 2-0 παρέμεινε μέχρι τέλους, φέρνοντας την Μπριζ επικεφαλής στη βαθμολογία.