ΒΕΛΓΙΟ

Ο Μαρίνος έσωσε τη Σαρλερουά

Η Σαρλερουά έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας 1-1 από την έδρα της Γκενκ χάρη στο γκολ του Στέργου Μαρίνου στο 86'. Η Άντερλεχτ έπιασε ξανά την Μπριζ, νέα απώλεια για Σταντάρ.

Το πρώτο γκολ του Στέργου Μαρίνου μετά από δύο χρόνια έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας για λογαριασμό της Σαρλερουά, η οποία απέσπασε 1-1 στην έδρα της Γκενκ για την 26η αγωνιστική της Jupiler Pro League.

Οι γηπεδούχοι, δίχως τον σοβαρά τραυματία Νίκο Καρέλη, κατάφεραν να προηγηθούν με πέναλτι του Λεάντρο Τροσάρντ στο 84' κι ενώ στο 68' ο Ποθουέλο δεν είχε καταφέρει να σκοράρει με τον ίδιο τρόπο. Η χαρά της Γκενκ κράτησε μόλις δύο λεπτά. Ο Μαρίνος είχε περάσει στον αγώνα στο 79' και στο 86' με κοντινό, ψύχραιμο σουτ, ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Γιούρι Τίλεμανς και ο Λούκας Τεοντόρτσικ οδηγούν την Άντερλεχτ εκ του ασφαλούς, μετά από τη νίκη με 4-1 στην έδρα της Οστάνδης. Την αρχή έκανε ο Σοφιάν Ανί με γκολ μόλις στο 2ο λεπτό, για να ισοφαρίσει με πέναλτι ο Λαντρί Ντιματά λίγα λεπτά αργότερα. Στο 59' πέρασε στον αγώνα ο Τίλεμανς και μέχρι το 69' είχε προλάβει να σκοράρει δύο φορές, με τον Πολωνό επιθετικό στο τέλος να σημειώνει το 17ο τέρμα του στο πρωτάθλημα.

Μετά από την πρώτη νίκη σε οκτώ παιχνίδια την προηγούμενη εβδομάδα, η Σταντάρ Λιέγης επέστρεψε στον δρόμο των αποτυχιών, αυτήν τη φορά μένοντας στο 1-1 με αντίπαλο τη Γάνδη, σε ένα παιχνίδι που μπορεί να κρίνει πολλά στη μάχη της εισόδου στα πλέι οφ τίτλου. Ο Ορλάντο Σα άνοιξε το σκορ λίγο πριν από το τέλος του 1ου ημιχρόνου για την ομάδα του Κωνσταντίνου Λαΐφη που παρέμεινε στον πάγκο, ενώ ο Στέφαν Μίτροβιτς ισοφάρισε στο 51' για τους φιλοξενούμενους.

Η σύνθεση της Άντερλεχτ...

Μπουκς, Ναχάρ, Μποτζί (46' Σπάγιτς), Νούιτινκ, Ομπράντοβιτς, Ντεντονκέρ, Τρεμπέλ, Ανί (59' Τίλεμανς), Τσιπτσίου, Τεοντόρτσικ, Μπρουνό (65' Ατσεαμπόνγκ)

Η σύνθεση της Σταντάρ Λιέγης...

Ζιλέ, Φαΐ, Σολτς, Κοσάνοβιτς, Φιόρε, Μπαρμπόσα (58' Μάριν), Σισέ, Ντοσεβί, Μπελφοντίλ, Εντμίλσον (87' Ραμάν), Ορλάντο Σα

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Βέστερλο - Μπριζ 1-2 (16' Γκανβουλά / 72' αυτ. Μίλετιτς, 83' Βανάκεν)

Σάββατο

Μέχελεν - Λόκερεν 3-0 (8' Βερντιέ, 25' Κολοβός, 76' Οσαγκουονά)

Μουσκρόν - Βάασλαντ-Μπέρεβεν 1-2 (26' Καμπαζέλ / 45+3' πέν. Καμάτσο, 81' Λανζέλ)

Όιπεν - Κόρτραϊκ 1-0 (80' Γουαγκέ)

Ζούλτε Βάρεχεμ - Σιντ-Τρούιντεν 4-1 (54' Λέραγκερ, 72' Γκέιγ, 77' Λέιγ, 81' Καγιά / 33' Ντε Πετέρ)

Κυριακή

Σταντάρ Λιέγης - Γάνδη 1-1 (44' Ορλάντο Σα / 51' Μίτροβιτς)

Οστάνδη - Άντερλεχτ 1-4 (24' πέν. Ντιματά / 2' Ανί, 67', 69' Τίλεμανς, 90' Τεοντόρτσικ)

Γκενκ - Σαρλερουά 1-1 (84' Τροσάρντ / 86' Μαρίνος)