ΒΕΛΓΙΟ

Νίκη στις καθυστερήσεις μετά από τρεις προσπάθειες για Άντερλεχτ

Η Άντερλεχτ έφτασε στην πρώτη νίκη μετά από τρεις αποτυχίες στο πρωτάθλημα, χάρη σε γκολ του Γιούκας Τεοντόρτσικ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με τη Λόκερεν.

Η Άντερλεχτ όδευε ολοταχώς προς ακόμα μία γκέλα, την 4η διαδοχική, μέχρι που ο Γιούκας Τεοντόρτσικ ολοκλήρωσε την ανατροπή και έδωσε τη νίκη με 3-2 επί της Λόκερεν στο "Κονστάντ Βάντε Στοκ".

Οι παίκτες του Ρενέ Βέλερ εμφανίστηκαν για ακόμα μία φορά κατώτεροι των περιστάσεων και μπορεί να προηγήθηκαν μόλις στο 3' με τον Χένρι Ονιεκούρου, ωστόσο τρία λεπτά αργότερα ο Μάρκο Μίριτς ισοφάρισε. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Άρι Σκούλασον έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους στο 36' και άφησε τους γηπεδούχους να πασχίζουν να αποφύγουν νέα γκέλα. Ο Νιγηριανός επιθετικός διπλασίασε τα τέρματά του στο 77', μέχρι ο περσινός πρώτος σκόρερ του συλλόγου να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Μάλιστα, στις καθυστερήσεις, ο Ονιεκούρου έχασε την ευκαιρία να κάνει χατ τρικ, αφού είχε δοκάρι.

Η σύνθεση της Άντερλεχτ...

Μπουκς, Ναχάρ (55' Χαρμπαουί), Σπάγιτς, Ντεσχάχτ, Ομπράντοβιτς, Τιμπέλ, Ντεντόνκερ, Μπρούνο (46' Τσιπτσίου), Χανί, Ονιεκούρου, Τεοντόρτσικ

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Άντερλεχτ - Λόκερεν 3-2 (3', 77' Ονιεκούρου, 90' Τεοντόρτσικ / 6' Μίριτς, 36' Σκούλασον)