ΒΕΛΓΙΟ

Νίκη και απόλυτο πριν την ΑΕΚ η Μπριζ

Ακάθεκτη συνεχίζει η Μπριζ στο βελγικό πρωτάθλημα, καθώς νίκησε 2-1 εκτός έδρας τη Ζούλτε Βάρεχεμ και πέτυχε το 3 στα 3 πριν την αναμέτρησή της με την ΑΕΚ. Highlight το γκολ των γηπεδούχων. (videos)

Πέρασε κι από την έδρα της Ζούλτε Βάρεχεμ η προσεχής αντίπαλος της ΑΕΚ για τα playoffs του Europa League, Μπριζ, και πέτυχε την τρίτη της νίκη στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές της πρώτης κατηγορίας του πρωταθλήματος Βελγίου.

Η Μπριζ άνοιξε το σκορ με εξαιρετική αντεπίθεση, τον Λιμπόμπ να βγαίνει από τα αριστερά και να δίνει έτοιμο γκολ στον Μποναβεντούρε για να ανοίξει αυτός το σκορ.

Η Μπριζ έφθασε στο δεύτερο γκολ λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (48'), όταν ο Βόσεν ανέλαβε την εκτέλεση πέναλτι και ήταν εύστοχος.

Το μόνο που κατάφερε η γηπεδούχος, Ζούλτε Βάρεχεμ, ήταν να μειώσει στο τελικό 1-2 με τον Λεγιά στο 53ο λεπτό. Αξίζει να σημειωθεί, όπως θα παρακολουθήσετε, ότι το γκολ της γηπεδούχου ήταν πανέμορφο με τους παίκτες της Μπριζ απλά σε ρόλο... θεατή να παρακολουθούν τους παίκτες της αντιπάλου τους να αλλάζουν την μπάλα και να σκοράρουν. Τρίτη νίκη σε τρία ματς για την Μπριζ, η οποία θα υποδεχθεί την ΑΕΚ (17/8, 21:45).