ΒΕΛΓΙΟ

Νέα ήττα για την Μπριζ, ματσάρα στο Μπέβερεν - Μουσκρόν

20150822 - CHARLEROI, BELGIUM: Charleroi's Florent Stevance and Westerlo's Jens Cools fight for the ball during the Jupiler Pro League match between Charleroi and Westerlo, in Charleroi, Saturday 22 August 2015, on day 05 of the Belgian soccer championship. BELGA PHOTO LAURIE DIEFFEMBACQ BELGA

Η Κλαμπ Μπριζ ηττήθηκε με 2-0 από την Ζούλτε Βάρεγκεμ, ενώ το παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής έγινε στο Μπέβερεν - Μουσκρόν με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 3-3.

Η Μπριζ μπορεί να απέκλεισε τον Παναθηναϊκό στο τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, ωστόσο δεν κάνει και το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα. Αυτή τη φορά ηττήθηκε με 2-0 εκτός έδρας από τη Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Δίχως αμφιβολία το παιχνίδι της αγωνιστικής μέχρι τώρα ήταν αυτό της Μπέβερεν με τη Μουσκρόν. Ο Λανζίλ έβαλε νωρίς μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, αλλά η Μουσκρόν απάντησε και στο 27' είχε ανατρέψει την κατάσταση με τέρματα των Μίτσελ και Μεζαγκέ.

Σαν να μην έφτανε αυτό στη Μπέβερεν στο 30' έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μανανγκά με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ωστόσο, το τέταρτο γκολ της αναμέτρησης ήρθε στο 66 με τον Γκάνο να κάνει το 2-2 για τους γηπεδούχους. Στο 84' ένας πρώην ερυθρόλευκος, ο Μάρκο Στσέποβιτς, έβαλε και πάλι τη Μουσκρόν μπροστά στο σκορ, όμως οι γηπεδούχοι δεν είπαν την τελευταία τους λέξη. Ο Λανζίλ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας στους γηπεδούχους.

Στο Σαρλερουά η τοπική ομάδα υποδέχτηκε τη Βέστερλο με τον Στέργο Μαρίνο να αγωνίζεται σε όλο το 90λεπτο. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ήταν πιο επιθετική, είχε ευκαιρίες, αλλά καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι έμειναν στο 0-0.

Τέλος, η Μέχελεν ανέβηκε θέσεις στη βαθμολογία μετά την εντός έδρας νίκη της με 2-1 επί της Λέουβεν.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Παρασκευή 21/8

Σεντ Τρούιντεντ - Γκενκ 3-1 (11' Εντμίλσον, 51' Μπομπό, 78' Ντομπέ / 83' πεν. Γιονί)

Σάββατο 22/8

Ζούλτε Βάρεχεμ - Μπριζ 2-0 (10' Λεγε, 83' Βέρμπουμ)

Μέχελεν - Λέουβεν 2-1 (61' Βερντιέ, 78' πεν Κοσάνοβιτς / 87' Ουρντέ)

Μπέβερεν - Μουσκρόν 3-3 (6', 90+2' Λανζίλ, 66' Γκάνο - 12' Μίτσελ, 27' Μεζαγκέ, 84' Στσέποβιτς)

Σαρλερουά - Βέστερλο 0-0