ΒΕΛΓΙΟ

Με χατ-τρικ του Καρέλη στην Ευρώπη η Γκενκ

Καρέλης

Ο Νίκος Καρέλης ξεκίνησε βασικός με την Γκενκ απέναντι στην Σαρλερουά, πέτυχε χατ-τρικ, η ομάδα του ανέτρεψε το 2-0 του πρώτου αγώνα και τη νέα σεζόν θα παίζει στην Ευρώπη κερδίζοντας με 5-1 (VIDEOS).

Στον τελικό για μία θέση στην Ευρώπη η Σαρλερουά είχε κερδίσει στο πρώτο παιχνίδι με 2-0 την Γκενκ και κρατούσε την τύχη της στα... πόδια της. Τα πάντα άλλα όμως στον επαναληπτικό και αυτό γιατί ο τερματοφύλακας της Σαρλερουά αποβλήθηκε μόλις στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Νίκος Καρέλης ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση για τους "μπλε". Το 2-0 ήρθε επτά λεπτά αργότερα, για να μειώσει προσωρινά σε 2-1 η Σαρλερουά με τον Περμπέ. Στην τελευταία επίθεση για τη λήξη του ημιχρόνου, ωστόσο, οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γκενκ πίεσε και έφτασε στο εντυπωσιακό 5-1 με τον Νίκο Καρέλη να πετυχαίνει άλλα δυο τέρματα.

Πλέον ο Έλληνας άσος μετρά 18 συμμετοχές με 10 γκολ στο πρωτάθλημα του Βελγίου. Αξίζει να σημειώσουμε πως ο Σωτήρης Νίνης δεν αγωνίστηκε καθόλου.

Hattrick Nikolaos Karelis Genk 5-1 Charleroi... από ak-productions