ΒΕΛΓΙΟ

Με ανατροπή η Μπριζ

Η Οστάνδη προηγήθηκε στο "Jan Breydelstadion", αλλά η Μπριζ έκανε ανατροπή σε δύο λεπτά και επικράτησε 3-1, έτσι διατηρήθηκε 6 βαθμούς πίσω απ'την Άντερλεχτ (videos)

Η Μπριζ νίκησε 3-1 την Οστάνδη στο "Jan Breydelstadion" και πανηγύρισε το πρώτο της "τρίποντο" στα play-offs τίτλου, έπειτα από δύο ήττες και δύο ισοπαλίες.

Ο Λαντρί Ντιματά άνοιξε το σκορ στο 15' για τους φιλοξενούμενους, απάντησε στο 32' ο Γέλε Βόσεν και μόλις ένα λεπτά αργότερα ο Χοσέ Ισκιέρδο ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Ο Ισκιέρδο σκόραρε ξανά στο 69' για το τελικό 3-1, έτσι η ομάδα του παρέμεινε στο -6 απ'την κορυφή, με την Άντερλεχτ όμως την Πέμπτη να παίζει με την Σαρλερουά.

ΜΠΡΙΖ: Μπιτέλ, Παλάσιος, Πουλέν, Ντένσβιλ, Ντε Μποκ (45' Κουλς), Κλαουντεμίρ, Σίμονς, Ροτάριου (78' Λιμπόμπ), Ρεφαέλοβ, Ισκιέρδο (87' Ένχελς), Βόσεν.

ΟΣΤΑΝΔΗ: Προτό (51' Ντιτουά), Μάρουσιτς, Μπόσαρτς, Γκοντό, Αντούνες (79' Τζάλι), Βάντεντρισε, Σιανί, Φερνάντο Κανεσίν (69' Ελ Γκανασί), Μουσόνα, Μπεριέ, Ντιματά.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής (play-offs τίτλου):

Τρίτη

Ζούλτε Βάρεχεμ - Γάνδη 0-2 (25' Κούμπο, 93' Καλιφά Κουλιμπαλί)

Τετάρτη

Μπριζ - Οστάνδη 3-1 (32' Βόσεν, 33' και 69' Ισκιέρδο / 15' Ντιματά)

6. Οστάνδη 28

*στα play-offs τίτλου: οι 2 πρώτοι πάνε Champions League (ο 2ος προκριματικά), ο 3ος πάει Europa League και ο 4ος θα παίξει "τελικό" για μία θέση στο Europa League με τον νικητή των play-offs των θέσεων 7-15