ΒΕΛΓΙΟ

"Κόλλησε" στο Μέχελεν η Άντερλεχτ

Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στους "32" του Europa League, Άντερλεχτ, δεν πέρασε από το Μέχελεν καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας με την ομώνυμη ομάδα.

Γκέλα για την Άντερλεχτ, προσεχή αντίπαλο του Ολυμπιακού στους "32" του Europa League, η οποία δεν μπόρεσε να φύγει με το "τρίποντο" από την έδρα της Μέχελεν. Ο Ριτς άνοιξε το σκορ για τη γηπεδούχο ομάδα στο 11ο λεπτό, για να ισοφαρίσει για την ομάδα της βελγικής πρωτεύουσας επτά λεπτά αργότερα ο Ατσεαμπόνγκ.

Ο Γκανέζος φορ πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 70', δίνοντας το προβάδισμα στην Άντερλεχτ. Ωστόσο η αντίπαλος του Ολυμπιακού δεν μπόρεσε να φύγει με τη νίκη, με τον Βερντιέ να ισοφαρίζει για τη Μέχελεν σε 2-2 στο 73ο λεπτό. Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Η σύνθεση της Άντερλεχτ: Προτό, Ναχάρ, Εμποτζί, Ντεσχάχτ, Μπούτνερ, Μπατζί, Ντεφούρ, Τζούριτσιτς (82' Λουκεμπακιό), Ατσεαμπόνγκ, Πρατ, Σιλά

Το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής

Παρασκευή

Μέχελεν - Άντερλεχτ 2-2 (11' Ριτς, 73' Βερντιέ / 18', 70' Ατσεαμπόνγκ)

*στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι οι νίκες και μετά η διαφορά τερμάτων

**οι 6 πρώτοι στα play-offs τίτλου (άλλες 10 αγωνιστικές), ξεκινώντας με τους μισούς βαθμούς

***όσοι τερματίσουν στις θέσεις 7 μέχρι 14 παίζουν play-offs για μία θέση στο Europa League (σε δύο ομίλους, οι νικητές παίζουν τελικό, ο νικητής του τελικού παίζει με αυτόν που θα τερματίσει 4ος στα play-offs τίτλου)

****υποβιβάζεται ο τελευταίος

*στο Champions League οι 2 πρώτοι (προκριματικά ο 2ος) των play-offs τίτλου

**στο Europa League ο 3ος, ένας από Coupe de Belgique και την τελευταία θέση την παίρνει ο νικητής του τελικού μεταξύ του 4ου των play-offs τίτλου και του νικητή των play-offs 7ης-14ης θέσης

***στην ισοβαθμία στα play-offs τίτλου πρώτο κριτήριο είναι οι βαθμοί στην κανονική διάρκεια, μετά οι νίκες και μετά η διαφορά τερμάτων