ΒΕΛΓΙΟ

Ο Μπεντιά "σκότωσε" στο 90' την Μπριζ

Η Σαρλερουά, χάρη σε γκολ του Κρις Μπεντιά στο 90ό λεπτό, επικράτησε με 1-0 της Μπριζ και ανέβηκε σε 2η θέση της βαθμολογίας της Jupiler Pro League.

Στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Jupiler Pro League, η Σαρλερουά κατάφερε να πάρει το "τρίποντο" χάρη σε γκολ του Κρις Μπεντιά στο 90ό λεπτό αγώνα. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, αλλά αντιμετώπιζαν δυσκολία στην τελική προσπάθεια.

Όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα μοιραστούν από ένα βαθμό, όμως η υπέροχη γυριστή κεφαλιά του Μπεντιά στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, χάρισε εν τέλει τη νίκη στην ομάδα των Σωτήρη Νίνη και Στέργου Μαρίνου. Αξίζει να σημειωθεί πως οι δύο Έλληνες ποδοσφαιριστές ήταν εκτός αποστολής για λόγους τακτικής.

Οι συνθέσεις

ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ: Πενετό, Κλίντον Μάτα, Χαβιέρ Μάρτος, Βίλεμς, Ενγκανγκά, Ντιαντί, Μπαμπί, Μαρκ (85' Χέντρικς), Μπεντιά, Φαλ (89' Μπεναβέντ), Μπακάρ (46' Τενμόντ).

ΜΠΡΙΖ: Μπουτέλ, Φαν Ράιν, Πουλέν, Ντένσβιλ, Κουλς, Σίμονς, Κλαουντεμίρ, Βάνακεν, Εμ' Μπομπό (65' Στορμ), Βόσεν (89' Βλίετινκ), Ουέσλεϊ.