ΒΕΛΓΙΟ

Γκολάρα σε 20'' ο Καρέλης

Η Άντερλεχτ προηγήθηκε δύο φορές, αλλά η Γκενκ νίκησε 5-2, με τον Νίκο Καρέλη να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 91ο λεπτό με γκολάρα, μόλις 20 δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του! (video)

Ο Νίκος Καρέλης σκόραρε για 7η φορά στο βελγικό πρωτάθλημα, διαμορφώνοντας στις καθυστερήσεις το τελικό 5-2 για την Γκενκ επί της Άντερλεχτ, με εξαιρετικό αριστερό σουτ.

Το εντυπωσιακό είναι πως είχε περάσει στο ματς στο 90ό λεπτό και σκόραρε στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, περίπου 20 δευτερόλεπτα από την είσοδό του!

Η ομάδα των Βρυξελλών έμεινε με 10 παίκτες στο 10ο λεπτό λόγω αποβολής του Στέφανο Οκάκα, αλλά προηγήθηκε δύο φορές στο 20' και στο 65'.

Η Γκενκ έκανε έτσι την ανατροπή, η Γάνδη νίκησε με 1-0 στην Οστάνδη και μπορεί την τελευταία αγωνιστική να "κλέψει" από την Άντερλεχτ την 2η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League.

Είναι στο -3 η Γάνδη, αλλά στην ισοβαθμία υπερτερεί και για να πραγματοποιηθεί η προσπέραση πρέπει να νικήσει την Κυριακή (τελευταία αγωνιστική) την Γκενκ και η Άντερλεχτ να ηττηθεί στην έδρα της από την Ζουλτε Βάρεχεμ.

Όσον αφορά στην πρωταθλήτρια, Μπριζ, νίκησε 2-0 στην έδρα της Ζούλτε Βάρεχεμ, με τον Γέλε Βόσεν να σκοράρει για 14η φορά φέτος και να κάνει και την ασίστ στον Ουέσλεϊ!

Τα αποτελέσματα της 39ης αγωνιστικής (9η των play-offs):

Πέμπτη

Γκενκ - Άντερλεχτ 5-2 (45' Μπέιλι, 65' Μπούφελ, 76' Ποθουέλο, 78' Ντίντι, 91' Καρέλης / 25' Τζούρισιτς, 60' Ματίας Σουάρες)

Ζούλτε Βάρεχεμ - Μπριζ 0-2 (17' Βόσεν, 75' Ουέσλεϊ)

Οστάνδη - Γάνδη 0-1 (84' Καλιφά Κουλιμπαλί)

*στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι οι νίκες και μετά η διαφορά τερμάτων

**οι 6 πρώτοι στα play-offs τίτλου (άλλες 10 αγωνιστικές), ξεκινώντας με τους μισούς βαθμούς

***όσοι τερματίσουν στις θέσεις 7 μέχρι 14 παίζουν play-offs για μία θέση στο Europa League (σε δύο ομίλους, οι νικητές παίζουν τελικό, ο νικητής του τελικού παίζει με αυτόν που θα τερματίσει 4ος στα play-offs τίτλου)

****υποβιβάζεται ο τελευταίος

*στο Champions League οι 2 πρώτοι (προκριματικά ο 2ος) των play-offs τίτλου

**στο Europa League ο 3ος, ένας από Coupe de Belgique (Σταντάρ Λιέγης) και την τελευταία θέση την παίρνει ο νικητής του τελικού μεταξύ του 4ου των play-offs τίτλου και του νικητή των play-offs 7ης-14ης θέσης

***στην ισοβαθμία στα play-offs τίτλου πρώτο κριτήριο είναι οι βαθμοί στην κανονική διάρκεια, μετά οι νίκες και μετά η διαφορά τερμάτων