ΒΕΛΓΙΟ

Γκολ Καρέλη και Μανιά, δεν νίκησαν Γκενκ και Βέστερλο

Ο Νίκος Καρέλης σκόραρε στην ισόπαλη αναμέτρηση της Γκενκ με την Μπέβερεν (2-2) για την τρίτη αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος. Γκολ και ο Μιχάλης Μανιάς, αλλά ήττα της Βέστερλο από την Όιπεν (1-2). Μοιρασιά Κολοβού - Παπάζογλου (0-0). (video)

Η Μπέβερεν άνοιξε το σκορ, επτά λεπτά μετά την έναρξη του ματς με τον Σεκ, κι ο Μπουατού διεύρυνε το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους.

Ο διεθνής Έλληνας επιθετικός, Νίκος Καρέλης, μείωσε για λογαριασμό της Γκενκ στο 35ο λεπτό και το αυτογκόλ του Γιανς στο 73' διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Η Γάνδη προηγήθηκε με το γκολ του Νέτο στο 58ο λεπτό αλλά δεν έφυγε με τους τρεις βαθμούς από το Σαρλερουά (ο Σωτήρης Νίνης ξεκίνησε βασικός, αλλά αποχώρησε από το γήπεδο στο 74ο λεπτό), καθώς η τοπική ομάδα ισοφάρισε με τον Πολέτ στο 70ό λεπτό.

Πέρασε από την έδρα της Βέστερλο η Όιπεν (1-2). Η Όιπεν προηγήθηκε με τον Τολεμές στο 10ο λεπτό, αλλά ο Μιχάλης Μανιάς βρήκε δίχτυα στο 79ο λεπτό - πέρασε στον αγωνιστικό χώρο με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου - και ισοφάρισε για τη Βέστερλο.

Ωστόσο το γκολ του Έλληνα φορ δε στάθηκε ικανό να αποτρέψει την ήττα, καθώς ο Ονιεκούρου στο 81ο λεπτό έδωσε τη νίκη στην Όιπεν.

Ισόπαλη χωρίς τέρματα η αναμέτρηση της Μέχελεν με την Κόρτραϊκ. Βασικός για τη γηπεδούχο ο Δημήτρης Κολοβός, βασικός για τη φιλοξενούμενη ο Παπάζογλου, στον πάγκο Σηφάκης.

Η ενδεκάδα της Γάνδης: Ριν, Μίτροβιτς, Γκέρσον, Νίλσεν, Φοκέ, Κουμς, Νέτο, Σαΐεφ (71' Σίμον), Περμπέ (71' Μάτον), Μιλίτσεβιτς (84' Εντονγκαλά), Κουλιμπαλί

Η ενδεκάδα της Γκενκ: Μπίζοτ, Γουάλσ, ΕνΝτιντί, Ντεβάεστ, Ούρονεν, Χέινεν (73' Βάουτερς), Κεμπανό (46' Σαματά), Ποθουέλο, Μπούφελ, Καρέλης, Μπέιλι (66' Τροσάρ)

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Σιντ Τρούιντεν - Άντερλεχτ 0-0

Σάββατο

Σαρλερουά - Γάνδη 1-1 (70' Πολέ / 58' Νέτο)

Βέστερλο - Όιπεν 1-2 (79' Μανιάς / 10' Τολεμές, 81' Ονιεκούρου)

Μέχελεν - Κόρτραϊκ 0-0

Γκενκ - Βάασλαντ-Μπέβερεν 2-2 (35' Καρέλης, 73' αυτ. Γιανς / 7' Σεκ, 23' Μπουατού)