ΒΕΛΓΙΟ

Γκέλα με αυτογκόλ για Άντερλεχτ

Η Άντερλεχτ κρατούσε στα χέρια της τη νίκη στο Όιπεν, ωστόσο η μπάλα έπαιξε περίεργο παιχνίδι στον Ρουφ, με τελικό αποτέλεσμα την ισοπαλία (2-2) ανάμεσα στις δύο ομάδες. (video)

Η Άντερλεχτ άνοιξε το σκορ στο Όιπεν, 21 λεπτά μετά την έναρξη του ματς τον Ισπανό εξτρέμ της, Ντιέγκο Καπέλ, να υποδέχεται την μπάλα στην περιοχή και με σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Βαν Κομπρίζ.

Ο Σιλά ισοφάρισε για τη γηπεδούχο ομάδα μετά από κάκιστη αμυντική συμπεριφορά αυτής των Βρυξελλών στο 41ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα ένα λεπτό μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Τεόντορτσικ. Τελικά, η Όιπεν κατάφερε και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας όταν η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι μετά από σουτ του Λαζαρέ-Αμανί και ύστερα στο κεφάλι του τερματοφύλακα της Άντερλεχτ, Ρουφ, ο οποίος έστειλε την μπάλα άθελά του στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του.

Η σύνθεση της Άντερλεχτ: Ρουφ, Μπατζί, Εμποτζί, Νόιτινχ, Ντεσχάχτ (79' Χέιλεν), Τίλεμανς, Ντεντόνκερ, Χανί, Καπέλ (70' Σοουά Ατζέι), Τεόντορτσικ, Τσίπτσιου (60' Ντουμπιά)

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Παρασκευή 19 Αυγούστου

Σταντάρ Λιέγης - Σαρλερουά 0-0

Σάββατο 20 Αυγούστου

Ζούλτε Βάρεχεμ - Οστάνδη 1-1 (56' Λέιγ / 5' Μάρουσιτς)

Βάασλαντ Μπέβερεν - Μέχελεν 2-2 (4' Σχρίβερς, 16' Σεκ / 26' Μπιέλιτσα, 90' Βερντιέ)

Μουσκρόν - Σιντ Τρούιντεν 2-1 (52' Στογιάνοβιτς, 61' Μάρκοβιτς)

Κόρτραϊκ - Μπριζ 2-1 (7',11' Σααντί / 33' Βάνακεν)