ΒΕΛΓΙΟ

Επέστρεψε με χαμένο πέναλτι ο Καρέλης

Μετά από 10 μήνες και μία ημέρα απ' το σοβαρό τραυματισμό του, ο Νίκος Καρέλης επέστρεψε στη δράση, κόντρα στην Κόρτραϊκ του Γιάννη Αναστασίου και έχασε πέναλτι στο 83' (videos)

Ο Νίκος Καρέλης μπήκε στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης της Γκενκ στην έδρα της Κόρτραϊκ, επιστρέφοντας στην αγωνιστική δράση, δέκα μήνες και μία ημέρα μετά τον σοβαρό του τραυματισμό (ρήξη χιαστού στις 27/12/2017).

Μπήκε στην θέση του Σαμάτα και στο 83' ανέλαβε την εκτέλεση πέναλτι, όμως ο Καμίνσκι απέκρουσε εντυπωσιακά και η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ. Για το πέναλτι είχε διαμαρτυρηθεί έντονα ο προπονητής της Κόρτραϊκ, Γιάννης Αναστασίου.

Η Άντερλεχτ προηγήθηκε 2-0 με δύο αυτογκόλ της Όιπεν σε 3 λεπτά (30' και 32') και τελικά πήρε την εκτός έδρας νίκη με 3-2, έτσι ανέβηκε στην 3η θέση.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Σαρλερουά - Γάνδη 2-1 (44' και 63' Μπεναβέντε / 67' Κούμπο)

Σάββατο

Όιπεν - Άντερλεχτ 2-3 (61' Λουίς Γκαρθία, 90' Οκάνσεϊ / 30' αυτ. Λέιγ, 32' Ουαγκέ, 40' Χανί)

Ζούλτε Βάρεχεμ - Μέχελεν 2-1 (29' Βαλς, 58' Λεγιά / 41' Μπαντέ)

Λόκερεν - Οστάνδη 0-3 (6' Ακπάλα, 45' Μουσόνα, 90' Φαν ντερ Χάιντεν)

Κόρτραϊκ - Γκενκ 0-0