ΒΕΛΓΙΟ

Γκολ και τραυματισμός για τον Καρέλη

Ο Νίκος Καρέλης με εκτέλεση πέναλτι σκόραρε για 18η φορά φέτος σε όλες τις διοργανώσεις, αλλά έπαιξε μόνο 50 λεπτά κόντρα στην Γάνδη λόγω τραυματισμού (video)

Στο τελευταίο ματς της Γκενκ για το 2016, ο Νίκος Καρέλης βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 στην αναμέτρηση με τη Γάνδη, στο 26ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι, αλλά στο 50' αποχώρησε λόγω τραυματισμού (το ματς είναι σε εξέλιξη).

Ο Έλληνας στο 17' είχε δοκάρι, στο 19' ο Ποθουέλο άνοιξε το σκορ και ο άλλοτε άσος του Παναθηναϊκού πέτυχε το δεύτερο γκολ της Γκενκ από τα 11 βήματα στο 26'.

Αυτό ήταν το 9ο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα (το 2ο με πέναλτι), ενώ συνολικά μετά 18 σε όλες τις διοργανώσεις, καθώς έχει 7 στο κύπελλο και 2 στο Europa League.

Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Νίκος Καρέλης τραυματίστηκε στο γόνατο και πήγε κουτσαίνοντας στα αποδυτήρια, ενώ μπήκε στην θέση του ο Σαμάτα (όπως έδειξαν οι εξετάσεις, ο τραυματισμός είναι σοβαρός και θα μείνει εκτός δράσης 8 μήνες).

ΓΚΕΝΚ: Μπίζοτ, Καστάν, Μπράμπετς, Κόλεϊ, Ούρονεν, Ντίντι, Χέινεν, Ποθουέλο (90' Σούσιτς), Μπέιλι (82' Τροσάρ), Μπούφελ, Καρέλης (51' Σαμάτα).

ΓΑΝΔΗ (5-4-1): Ρίνε, Φόκετ, Νίλσεν (65' Ντε Σμετ), Γκέρσον, Μίτροβιτς, Σαϊέφ (65' Βέστρατε), Ρενάτο Νέτο, Εζίτι (44' Ντεγιάχερε), Μιλίτσεβιτς, Σάιμον, Περμπέ.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής:

Δευτέρα

Οστάνδη - Όιπεν 1-3 (83' Ντιματά / 1' και 92' Ονιεκούρου, 47' Σιλά)

Ζούλτε Βάρεχεμ - Μέχελεν 0-0

Λόκερεν - Βάασλαντ Μπέβερεν 0-0

Βέστερλο - Κόρτραϊκ 4-1 (2' και 41' Γκανβουλά, 62' Ρόμενς, 88' Νταμς / 19' πέν. Ντε Σμετ)

Σαρλερουά - Άντερλεχτ 0-2 (74' Τεοντόρτσικ, 85' Ατσεαμπόνγκ)

Μπριζ - Μουσκρόν 2-1 (61' Φαν Ράιν, 68' Βόσεν / 8' Ενκακά)

Τρίτη

Γκενκ - Γάνδη 2-0 (19' Ποθουέλο, 26' πέν. Καρέλης)

Σιντ-Τρούιντεν - Σταντάρ Λιέγης 2-2 (73' Θεμπάγιος, 78' Μπολί / 47' Τρεμπέλ, 80' πέν. Μπελφοντίλ)