ΒΕΛΓΙΟ

"Έμφραγμα" στο 94' για την Γκένκ του Καρέλη

Η Γκενκ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 και 2-2 την αναμέτρηση με την Κόρτραϊκ, αλλά τελικά στις καθυστερήσεις ο Τεντί Σεβαλιέ χάρισε μία σπουδαία νίκη στους φιλοξενούμενους με 3-2. Πέρασε ως αλλαγή ο Νίκος Καρέλης.

Τις χαμηλές πτήσεις στη Pro League συνέχισε η Γκενκ. Η ομάδα του Νίκου Καρέλη, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 52ο λεπτό, γνώρισε την ήττα με 3-2 απ' την Κόρτραϊκ στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ο Τεντί Σεβαλιέ, ο οποίος σημείωσε τα δύο απ' τα τρία γκολ της ομάδας του, με το δεύτερο, μάλιστα, να έρχεται στο 94ο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Γκενκ, παρότι έμεινε δύο φορές πίσω στο σκορ, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 και 2-2, αλλά τελικά o Γάλλος στράικερ χάρισε μία σπουδαία νίκη στην ομάδα του, η οποία απομακρύνθηκε απ' την επικίνδυνη ζώνη.

Στο έτερο βραδινό παιχνίδι του Σαββάτου, η Σιντ-Τρούιντεν με τους Στέλιο Κίτσιου, Χάρη Χαρίση και Δημήτρη Γούτα βασικούς, έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) απ' την έδρα της Σταντάρ Λιέγης χάρη σε γκολ της "χρυσής αλλαγής", Ρομάν Μπεζούς στο 90ό λεπτό. Αξίζει να σημειωθεί πως τη σέντρα του αγώνα έκανε ο μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού, Μεχντί Καρσελά, φουντώνοντας τις φήμες που τον θέλουν να συνεχίζει την καριέρα του στην ομάδα του Βελγίου.

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής:

Τετάρτη

Μέχελεν - Μπριζ 0-3 (22' πέν. Φόρμερ, 34' Ουέσλεϊ, 62' Ντιαμπί)

Πέμπτη

Γάνδη - Σαρλερουά 1-0 (90+7' Γιαρεμτσούκ)

Άντβερπ - Λόκερεν 1-3 (59' Ατσεαμπόνγκ / 15' Μισέλ, 61' Χούπερτς, 90+1' Γκανό)

Παρασκευή

Άντερλεχτ - Όιπεν 1-0 (25' Αμουζού)

Βάασλαντ-Μπέβερεν - Οστάνδη 1-2 (72' πέν. Τέλιν / 15' Μουσονά, 52' Μπαντά)

Σάββατο

Μουσκρόν - Ζούλτε Βάρεχεμ 2-1 (36' Αμάλα, 71' Μπολινζί / 2' Ντε Φάου)

Γκενκ - Κόρτραϊκ 2-3 (53' Ινγκβαρτσεν, 81' Μπουφέλ / 11' αυτ. Μπράμπετς, 67' και 94' Σεβαλιέ)

Σταντάρ Λιέγης - Σιντ-Τρούιντεν 1-1 (85' Μάριν / 90' Μπεζούς)