ΒΕΛΓΙΟ

"Εξάρα" η Μπριζ στην Μέχελεν του Κολοβού

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γέλε Βόσεν (καρέ), η Μπριζ διέσυρε με 6-1 την Μέχελεν του Δημήτρη Κολοβού και "σκαρφάλωσε" στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Τη δεύτερη σερί νίκη στη Pro League σημείωσε η Μπριζ, η οποία επιβλήθηκε με το εμφατικό 6-1 της Μέχελεν εντός έδρας για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Γέλε Βόσεν, ο οποίος πέτυχε καρέ!

Ο Βέλγος επιθετικός έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στο 38ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ξεκίνησε η "βροχή των γκολ", καθώς σε διάστημα τριών λεπτών (49'-51') οι δύο ομάδες ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 3-1!

Αρχικά, ο Χοσέ Ισκιέρδο έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Η ομάδα του Δημήτρη Κολοβού, ο οποίος βρέθηκε στο αρχικό σχήμα, αλλά έγινε αλλαγή στο 60ό λεπτό, μείωσε σε 2-1 στο 50' με τον Αλεκσάνταρ Μπιέλιτσα, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Βόσεν, με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του, διαμόρφωσε το 3-1.

Ο 27χρονος άσος ήταν... ασταμάτητος, με αποτέλεσμα στο 64ο λεπτό να στείλει για 3η φορά την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του. Στο 78', ο Βέλγος επιθετικός από εκτελεστής έγινε δημιουργός, προσφέροντας την ασίστ στον Χανς Βάνακεν για το 5-1. Τρία λεπτά αργότερα, ο Βόσεν θα πετύχει και τέταρτο γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 6-1!

ΜΠΡΙΖ: Μπουτέλ, Φαν Ράιν, Πουλέν, Ντένσβιλ, Ντε Μποκ, Κλαουντεμίρ, Ισκιέρδο (69' Ρεφαέλοβ), Φόρμερ, Βάνακεν, Λιμπόμπ (69' Φελίπε Γκεντός), Βόσεν (83' Γουέσλεϊ).

ΜΕΧΕΛΕΝ: Κούζεμανς, Μπιέλιτσα, Τσότσαλιτς, Βίτας, Τσαβιέρ, Ελ Μεσαουντί (69' Φιλίποβιτς), Σουτέρντεν, Ριτς, Μάτις, Κολοβός (60' Κρουαζέ), Βεσελίνοβιτς.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μπριζ - Μέχελεν 6-1 (38' πεν, 51', 64', 82' Βόσεν, 49' Ισκιέρδο, 78' Βάκανεν / 50' Μπιέλιτσα)