ΒΕΛΓΙΟ

Δεύτερη νίκη για την Άντερλεχτ

Η Άντερλεχτ νίκησε με 2-0 στην έδρα της Λόιβεν, διατήρησε το απόλυτο και παρέμεινε στην κορυφή μαζί με Οστάνδη και Σιντ-Τρούιντεν. Έπαιξε 90 λεπτά ο Ρουγκάλας (videos)

Την δεύτερη νίκη σε ισάριθμα ματς στο βελγικό πρωτάθλημα πήρε η Άντερλεχτ, επικρατώντας με 2-0 στην έδρα της Λόιβεν, για την οποία έπαιξε για 90 λεπτά ο Κώστας Ρουγκάλας.

Ο Ιντρισά Σιλά άνοιξε το σκορ στο 69' και το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Γιούρι Τίλεμανς στο 75', με την ομάδα των Βρυξελλών να παραμένει στην κορυφή μαζί με Οστάνδη και Σιντ-Τρούιντεν.

Ο Κροάτης επιθετικός, Ίβαν Σάντινι, πέτυχε το πρώτο του γκολ με την Σταντάρ και την λύτρωσε στην Λιέγη, χαρίζοντας της τη νίκη με 2-1 επί της Ζούλτε Βάρεχεμ.

Η σύνθεση της Άντερλεχτ...

Προτό, Βάντεν Μπόρε (63' Εζέκιελ), Ντέντονκερ, Ντέσχαχτ, Ομπράντοβιτς, Ζιλέ, Ντεφούρ, Τίλεμανς, Πρατ, Ιντρισά Σιλά (80' Οκάκα), Ματίας Σουάρες (63' Ναχάρ).

Η σύνθεση της Σταντάρ...

Τουράμ, Μίλετς, Ρικαρντό Φατί, Σολζ, Βαν Ντάμε, Ενό, Ντε Σαρ, Τρεμπέλ (85' Ελ Μεσαουντί), Κασμί, Νοκάρ (71' Αντράντε), Σάντινι (62' Γιαταρά).

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Γάνδη - Γκενκ 1-0 (43' πέν. Κουμς)

Σάββατο

Μπριζ - Μέχελεν 3-0 (45'+1 αυτ. Πάουλουσεν, 55' πέν. Ντιαμπί, 63' Ντιρκξ)

Βάασλαντ-Μπέβερεν - Κόρτραϊκ 2-1 (44' Εμόν, 74' Γκανό / 76' Ρολάν)

Οστάνδη - Βέστερλο 2-1 (24' Μουσόνα, 54' Ζορντάν Λουκακού / 73' Γκουνόνγκμπ)

Μουσκρόν - Σιντ-Τρούιντεν 0-2 (45' Εμ'Μπομπό, 77' Μπολί)

Κυριακή

Λόκερεν - Σαρλερουά 2-2 (25' Ενγκολόκ, 68' Μπόλμπατ / 15' Φερμπέ, 66' Εν'Γκογκαλά)

Σταντάρ Λιέγης - Ζούλτε Βάρεχεμ 2-1 (5' Ενό, 59' Σάντινι / 29' Τιάμ)

Λόιβεν - Άντερλεχτ 0-2 (69' Ιντρισά Σιλά, 75' Τίλεμανς)