ΒΕΛΓΙΟ

Απομακρύνεται κι άλλο η κορυφή για την Άντερλεχτ

Η Άντερλεχτ γνώρισε την ήττα στην έδρα της Σιντ Τρούιντεν των Ελλήνων, σε ένα παιχνίδι που διεκόπη για λίγα λεπτά λόγω πυρσών, μένοντας πολύ πίσω στη βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Η Σιντ Τρούιντεν επικράτησε με 1-0 της Άντερλεχτ για την 27η αγωνιστική της Pro League και την άφησε ακόμα πιο μακριά από την κορυφή και την Μπριζ, "ψαλιδίζοντας" τις ελπίδες διατήρησης των σκήπτρων. Παρότι αγωνίστηκε μόλις ένας Έλληνας για τους γηπεδούχους, ο Δημήτρης Γούτας (ο Στέλιος Κίτσιου ήταν τιμωρημένος, ο Χάρης Χαρίσης "κόπηκε" από την αποστολή), οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη, έστω και με επεισοδιακό τρόπο.

Το παιχνίδι διεκόπη στο 1ο ημίχρονο για ορισμένα λεπτά, αφού οπαδοί των φιλοξενουμένων άναψαν πυρσούς και δημιούργησαν αποπνικτική ατμόσφαιρα που οδήγησε παίκτες και διαιτητές προσωρινά στα αποδυτήρια.

Όταν άρχισε ξανά το παιχνίδι, ο Τσούμπα Ακπόμ άνοιξε το σκορ στο 42ο λεπτό κι έδωσε προβάδισμα στη Σιντ Τρούιντεν. Στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων του 1ου ημιχρόνου, ο δανεικός επιθετικός από την Άρσεναλ δεν κατάφερε να σκοράρει με πέναλτι, αφήνοντας κάποιες ελπίδες στο 2ο μέρος στους Χάιν Βανχάζεμπρουκ, ωστόσο δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή.