ΒΕΛΓΙΟ

"Απόλυτη" η Ζούλτε, ζορίστηκε η Μπριζ

Η Ζούλτε Βάρεχεμ νίκησε την Σταντάρ Λιέγης, έκανε το "3 στα 3" και είναι μόνη πρώτη στη βαθμολογία. Ζορίστηκε η Μπριζ κόντρα στην Λόκερεν, αλλά πήρε το τρίποντο με Ρεφαέλοφ.

Με ένα τέρμα του Ντεριάκ στο 22ο λεπτό, μετά από ασίστ του Χαμαλάινεν, η Ζούλτε Βάρεχεμ επικράτησε με σκορ 1-0 της Σταντάρ Λιέγης στο "Regenboogstadion".

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν την τρίτη τους νίκη στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές του βελγικού πρωταθλήματος και φιγουράρουν χωρίς συγκάτοικο στην κορυφή της βαθμολογίας με 9 βαθμούς.

Από την πλευρά της, η Μπριζ ζορίστηκε στο "Jan Breydel Stadium" κόντρα στην Λόκερεν του Γιώργου Γκαλίτσιου (αγωνίστηκε βασικός και έβγαλε όλο το 90λεπτο) και χρειάστηκε ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ρεφαέλοφ (22') για κάμψει την αντίσταση των φιλοξενούμενων.

Το 1-0 υπέρ της Μπριζ έμεινε έως το τέλος του αγώνα, με τους γηπεδούχους να ανεβαίνουν στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Οστάνδη υποδέχθηκε την Μουσκρόν και κατάφερε να γυρίσει το εις βάρος της 0-1 (45' Μάρκοβιτς) του πρώτου ημιχρόνου, παίρνοντας τη νίκη με τέρματα των Μουσονά (73' πεν.), Μάρουσιτς (83') στο δεύτερο ημίχρονο. Έτσι ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας τη Μουσκρόν τελευταία και χωρίς βαθμό μετά από 3 αγωνιστικές.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΖΟΥΛΤΕ ΒΑΡΕΧΕΜ: Μποσού, Ντε Φο, Ντριάκ, Μποντρί, Χαμαλάινεν, Λεπουάν (89' Ουλαρέ), Μεϊτέ, Λεράγκερ, Λέιγ, Κορδαρό (67' Κοπμάν), Βετόκελε (72' Καγιά).

ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ: Ζιλέ, Ζορό, Σχολτζ, Φιορέ, Αντράντε, Ενόχ, Τρεμπέλ (73' Σισέ), Ζούνιορ (62' Μιγιά), Ράμαν, Εμαέ (46' Λεζάρ).

ΜΠΡΙΖ: Μπουτέγ, Κουλς, Ενζέλς, Ντένσβιλ, Ντε Μποκ, Βανάκεν, Φόρμερ, Κλαουντεμίρ, Ρεφαέλοφ (71' Βόσεν), Ιθκιέρδο (53' Μπολινγκολί-Εμπομπό), Ντιαμπί.

ΛΟΚΕΡΕΝ: Βέρχαλστ, Γκαλίτσιος, Μάριτς, Νινάι, Ίνγκασον, Γιάμπορ (76' Τερκί), Μπόλμπατ (72' Τιτσίνοβιτς), Σκούλασον, Ζάζα, Οβερμέιρε, Ντε Σούτερ (77' Ενόχ).

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Σιντ Τρούιντεν - Άντερλεχτ 0-0

Σάββατο

Σαρλερουά - Γάνδη 1-1 (70' Πολέ / 58' Νέτο)

Βέστερλο - Όιπεν 1-2 (79' Μανιάς / 10' Τολεμές, 81' Ονιεκούρου)

Μέχελεν - Κόρτραϊκ 0-0

Γκενκ - Βάασλαντ-Μπέβερεν 2-2 (35' Καρέλης, 73' αυτ. Γιανς / 7' Σεκ, 23' Μπουατού)