ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Ζημιά Ρομέρο στην Ρίβερ Πλέιτ

Ο άλλοτε άσος του Παναθηναϊκού, Σεμπαστιάν Ρομέρο, με γκολ 4 λεπτά μετά την είσοδό του, χάρισε στην Κίλμες την ισοπαλία (2-2) με την Ρίβερ Πλέιτ μέσα στο "Μονουμεντάλ". Νίκη με 10 παίκτες η Μπόκα (videos)

Η Ρίβερ Πλέιτ δεν κατάφερε να κάνει το "δύο στα δύο" στο νέο πρωτάθλημα της Αργεντινής, καθώς στο πρώτο της εντός έδρας ματς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Κίλμες.

Ήρωας μάλιστα για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Σεμπαστιάν Ρομέρο, με τον άλλοτε άσο του Παναθηναϊκού να μπαίνει στο ματς στο 73' και 4 λεπτά αργότερα να ισοφαρίζει για το τελικό 2-2.

Ο 37άχρονος μέσος είχε σκοράρει πριν από έναν χρόνο τελευταία φορά (2 Μαρτίου 2014), ενώ αυτός που είχε ισοφαρίσει την πρώτη φορά για την Κίλμες ήταν ο Ντιέγκο Μπουονανότε, άλλοτε αστέρι της Ρίβερ και φυσικά δεν πανηγύρισε στο "Μονουμεντάλ".

Η "Ole" μπερδεύτηκε στο live και αναφέρει πως το γκολ του 2-2 το έβαλε ο Εμιλιάνο Καράσκο, πολλοί στον πλανήτη την αντέγραψαν και τον αναφέρουν ως σκόρερ, όπως και ο εκφωνητής του παρακάτω video, αλλά το γκολ το έβαλε ο Σεμπαστιάν Ρομέρο (Νο17).

Το γκολ του Ρομέρο και στην μετάδοση...

Ο "Πίτι" Μαρτίνες μπήκε αλλαγή αλλά αποχώρησε τραυματίας...

Νίκη με 10 παίκτες η Μπόκα

Η Μπόκα Τζούνιορς κατάφερε να κάνει το "δύο στα δύο", καθώς νίκησε 2-0 στην έδρα της Τέμπερλεϊ, αν και έπαιζε με 10 παίκτες σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Ο Χουάν Μανουέλ Μαρτίνες άνοιξε το σκορ στο 27', με πέναλτι και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, Αγκουστίν Οριόν.

Η ομάδα του Ροδόλφο Αρουαμπαρένα όμως άντεξε και μάλιστα πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 92' με τον Χόναταν Καλέρι να σκοράρει με εξαιρετικό ψηλοκρεμαστό πλασέ.

Η σύνθεση της Ρίβερ Πλέιτ...

Μπαροβέρο, Μερκάδο, Μαϊδάνα, Ραμίρο Φούνες Μόρι, Βανχιόνι, Κρανεβίτερ, Κάρλος Σάντσες (46' Μαγιάδα), Ρόχας (46' Γκονσάλο "Πίτι" Μαρτίνες) (65' Πόνσιο), Πισκουλίτσι, Καβενάγκι, Τεόφιλο Γκουτιέρες.

Η σύνθεση της Μπόκα Τζούνιορς...

Οριόν, Μαρίν, Γκιγιέρμο Μπουρδίσο, Κάτα Ντίας, Μονσόν (81' Τορσιλιέρι), Κούμπας, Πάμπλο Πέρες (62' Κολάσο), Μέλι, Λοδέιρο, Καλέρι, Χουάν Μανουέλ Μαρτίνες (45'+6 Σάρα)

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ατλέτικο Ραφαέλα - Μπάνφιλντ 1-4 (87' πέν. Γκιγιέρμο Φερνάντες / 2' Νοΐρ, 30' Σιβέλι, 37' Κουέρο, 67' Μπερτόλο)

Σάββατο

Ουρακάν - Αρσενάλ Σαραντί 1-0 (38' Ραμόν Άβιλα)

Εστουδιάντες - Γοδόι Κρους 2-1 (61' αυτ. Χουάν Αλβασέτε, 74' πέν. Χούιδο Καρίγιο / 56' Λεάντρο Φερνάντες)

Ροσάριο Σεντράλ - Τίγκρε 2-1 (75' Φράνκο Νιέλ, 90' Μάρκο Ρουμπέν / 73' αυτ. Γεϊμάρ Γκόμες)

Ολίμπο - Ράσινγκ Κλουμπ 0-0

Βέλες Σάρσφιλντ - Κρουσέρο ντελ Νόρτε 2-1 (49' Αλεχάντρο Καμπράλ, 80' Γιαμίλ Ασάντ / 85' Νικολάς Μαρτίνες)

Σαν Μαρτίν - Χιμνάσια Λα Πλάτα 1-1 (63' πέν. Γκονσάλο Βέρα / 34' Μαξιμιλιάνο Μέσα)

Κυριακή

Νουέβα Σικάγο - Ουνιόν Σάντα Φε 2-2 (3' Λούκας Αβελδάνιο, 66' πέν. Ραμόν Λεντίνι / 15' Ενρίκε Τριβέριο, 21' Λούκας Γκάμπα)

Αλντοσίβι - Νιούελς Ολντ Μπόις 0-1 (55' Μάξι Ροντρίγκες)

Ιντεπεντιέντε - Σαρμιέντο 1-1 (92' Ματίας Πισάνο / 84' Έκτορ Κοέβας)

Ρίβερ Πλέιτ - Κίλμες 2-2 (53' Τεόφιλο Γκουτιέρες, 71' Λεονάρντο Πόνσιο / 68' Ντιέγκο Μπουονανότε, 77' Σεμπαστιάν Ρομέρο)

Κολόν Σάντα Φε - Αρχεντίνος Τζούνιορς 1-1 (33' Νταβίντ Ραμίρες / 83' Χόναταν Ροντρίγκες)

Τέμπερλεϊ - Μπόκα Τζούνιορς 0-2 (27' Χουάν Μανουέλ Μαρτίνες, 92' Χόναταν Καλέρι)

Δευτέρα

Λάνους - Μπελγκράνο (23:00)

Ντεφένσα ι Χουστίσια - Σαν Λορένσο (02:10)

*στην Αργεντινή πλέον θα διεξάγεται ένα πρωτάθλημα την χρονιά (όχι δύο), για αρχή με 30 ομάδες και 30 αγωνιστικές (δύο φορές μόνο τα ντέρμπι, με Μπόκα - Ρίβερ φυσικά)

Ρίβερ Πλέιτ - Κίλμες 2-2

Τέμπερλεϊ - Μπόκα Τζούνιορς 0-2