ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Πρώτη νίκη με Τέβες η Μπόκα Τζούνιορς

Η Μπόκα Τζούνιορς σκόραρε μετά από 597 λεπτά, ο Κάρλος Τέβες ήταν ο λυτρωτής για την ομάδα του Αρουαμπαρένα και της χάρισε τη νίκη με 1-0 στην έδρα της Σαν Μαρτίν. Η Νιούελς έβαλε 5 γκολ στον Σάχα (videos)

Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η Μπόκα Τζούνιορς, καθώς επικράτησε με 1-0 της Σαν Μαρτίν στο Σαν Χουάν, έχοντας σκόρερ τον Κάρλος Τέβες.

Αυτό ήταν το πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Ροδόλφο Αρουαμπαρένα (3η αγωνιστική) και ήρθε 597 λεπτά μετά το τελευταίο!

Σε έξι σερί ματς δεν είχε σκοράρει η Μπόκα, στις δύο πρώτες αγωνιστικές, ενδιάμεσα στον διασυρμό από την Σαν Λορένσο για το SuperCopa και σε 3 φιλικά προετοιμασίας (τα δύο με Ρίβερ Πλέιτ και το ένα με Εστουδιάντες).

Ο Τέβες λύτρωσε την ομάδα του στο 37' με ένα τέρμα αρκετά τυχερό, ενώ νωρίτερα η Νιούελς Ολντ Μπόις νίκησε 5-0 την Ράσινγκ Κλουμπ, σε ένα εφιαλτικό απόγευμα για τον Σεμπαστιάν Σάχα. Ο Νάτσο Σκόκο έπαιξε 90 λεπτά για τους γηπεδούχους, αλλά δεν σκόραρε.

Η σύνθεση της Μπόκα Τζούνιορς...

Οριόν, Μολίνα, Κάτα Ντίας, Ινσαουράλδε, Χόναταν Σίλβα, Κούμπας, Γκάγκο, Μπεντανκούρ (84' Μέλι), Παλάσιος (66' Λοδέιρο), Τέβες, Οσβάλντο.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Τρίτη

Ολίμπο - Σαν Λορένσο 0-2 (17' και 48' Νικολάς Μπλάντι)

Μπάνφιλντ - Κίλμες 1-1 (72' Σαντιάγκο Σίλβα / 10' Ματίας Μοράλες)

Ουρακάν - Αλντοσίβι [ αναβολή]

Αργεντίνος Τζούνιορς - Βέλες Σάρσφιλντ 0-3 (7' και 10' Μαριάνο Παβόνε, 48' Ερνάν Τολέδο)

Τετάρτη

Ντεφένσα ι Χουστίσια - Ατλέτικο Ραφαέλα 4-1 (9' Τομάς Μαρτίνες, 22' Φαμπιάν Μπορνταγκαράι, 38' Εουχένιο Ινσάλδο, 88' Νικολάς Στεφανέλι / 20' Γκαμπριέλ Γκρασιάνι)

Νιούελς Ολντ Μπόις - Ράσινγκ Κλουμπ 5-0 (30' Εμανουέλ Ινσούα, 40' αυτ. Νταμιάν Σμιτ, 62' Λουίς Αντβίνκουλα, 82' και 90' Μάξι Ροντρίγκες)

Πατρονάτο - Αρσενάλ Σαραντί 0-0

Ιντεπεντιέντε - Ροσάριο Σεντράλ 0-2 (51' πέν. Μαρσέλο Λαρόντο, 65' Χονάς Αγκίρε)

Σαν Μαρτίν - Μπόκα Τζούνιορς 0-1 (37' Κάρλος Τέβες)

Σαρμιέντο - Χιμνάσια Λα Πλάτα 1-3 (52' Κάρλος Μπουένο / 45' και 86' Βάλτερ Μπόου, 46' Λορένσο Φαραβέλι)

*ματς λιγότερο Τίγκρε και Ουρακάν

**οι πρωτοπόροι κάθε ομίλου παίζουν στον τελικό του πρωταθλήματος (29 Μαΐου)

***είναι πρωτάθλημα 16 αγωνιστικών (παίζεις μία με κάθε ομάδα του ομίλου σου και δύο με τον μεγάλο αντίπαλο - ντέρμπι)

Σαν Μαρτίν - Μπόκα Τζούνιορς 0-1

Νιούελς Ολντ Μπόις - Ράσινγκ Κλουμπ 5-0