ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Πρώτη απώλεια για Μπόκα Τζούνιορς

Η Κολόν υποχρέωσε την Μπόκα Τζούνιορς στην πρώτη της φετινή απώλεια, ενώ η Ρίβερ Πλέιτ δεν κατάφερε να πάρει νίκη ούτε στο δεύτερο εντός έδρας ματς της (videos)

Η Μπόκα Τζούνιορς δεν κατάφερε να πάρει 4 νίκη σε ισάριθμα ματς πρωταθλήματος, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Κόλον Σάντα Φε.

Με γκολ του Χουάν Μανουέλ Μαρτίνες προηγήθηκαν οι "Χενεΐσες", όμως απάντησε ο Κριστιάν Γκουάνκα, σκοράροντας με τρομερό σουτ στο ντεμπούτο του με την φανέλα της Κολόν και μάλιστα 2 λεπτά αφότου είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο!

Οι τρεις μεγάλες ευκαιρίες του Οσβάλντο στα τελευταία λεπτά...

Χωρίς εντός έδρας νίκη η Ρίβερ Πλέιτ

Νωρίτερα, ο Μαρσέλο Γκαγιάρδο παρέταξε την Ρίβερ Πλέιτ χωρίς ούτε έναν βασικό στην 11άδα, εν όψει του κρίσιμου ματς με την Χουάν Άουριτς για το Copa Libertadores.

Στο 30ό λεπτό η Ρίβερ ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 επί της Ουνιόν Σάντα Φε, χάρη στα τέρματα των Καβενάγκι και Ντριούσι, έτσι η επιλογή του Γκαγιάρδο φάνταζε σωστή, όμως το τελικό σκορ ήταν το 2-2!

Μετά από 4 αγωνιστικές οι "μιγιονάριος" έχουν 8 βαθμούς, με δύο εκτός έδρας νίκες και δύο εντός έδρας ισοπαλίες!

Η σύνθεση της Μπόκα Τζούνιορς...

Οριόν, Μαρίν, Κάτα Ντίας, Τορσιλιέρι, Κολάσο, Έρμπες, Γκάγκο, Λοδέιρο, Χουάν Μανουέλ Μαρτίνες (68' Μέλι), Σεμπαστιάν Παλάσιος (78' Οσβάλντο), Καλέρι.

Η σύνθεση της Ρίβερ Πλέιτ...

Τσιαρίνι, Αουγκούστο Σολάρι, Μαμάνα, Μπαλάντα, Ουριμπάρι, Πόνσιο (72' Τομάς Μαρτίνες), Χούιδο Ροντρίγκες, Μαγιάδα, Ντριούσι, Χιοβάνι Σιμεόνε (63' Μόρα), Καβενάγκι.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ουρακάν - Χιμνάσια Λα Πλάτα 1-1 (52' Λούκας Καμπάνα / 16' Αντόνιο Μεδίνα)

Ατλέτικο Ραφαέλα - Ράσινγκ Κλουμπ 1-1 (52' Αντριάν Μπαστία / 44' Νικολάς Σάντσες)

Σάββατο

Νουέβα Σικάγο - Γοδόι Κρους 0-2 (44' Λεάντρο Φερνάντες, 94' Κέβιν Μερκάδο)

Ολίμπο - Ροσάριο Σεντράλ 1-3 (19' Χουάν Μανουέλ Κόμπο / 48', 57' και 82' Μάρκο Ρουμπέν)

Αλντοσίβι - Κίλμες 1-1 (73' Ρόχερ Μαρτίνες / 3' Ρουμπέν Ραμίρες)

Ιντεπεντιέντε - Μπελγκράνο 1-2 (22' Φεντερίκο Μανσουέλο / 37' Εμιλιάνο Ριγκόνι, 76' πέν. Κλαούντιο Πέρες)

Νιούελς Ολντ Μπόις - Κρουσέρο ντε Νόρτε 2-0 (15' πέν. και 81' Μάξι Ροντρίγκες)

Κυριακή

Λανούς - Αρσενάλ Σαραντί 0-0

Βέλες Σάρσφιλντ - Σαρμιέντο 1-1 (15' Μαριάνο Παβόνε / 8' Έκτορ Κουέβας)

Ντεφένσα ι Χουστίσια - Μπάνφιλντ 1-0 (65' Χουάν Σάντσες Σοτέλο)

Ρίβερ Πλέιτ - Ουνιόν Σάντα Φε 2-2 (4' Φερνάντο Καβενάγκι, 30' Σεμπαστιάν Ντριούσι / 55' Λούκας Γκάμπα, 75' Ιγνάσιο Μαλκόρα)

Σαν Μαρτίν - Αρχεντίινος Τζούνιορς 0-0

Κολόν Σάντα Φε - Μπόκα Τζούνιορς 1-1 (68' Κριστιάν Γκουάνκα / 36' Χουάν Μανουέλ Μαρτίνες)

Δευτέρα

Τέμπερλεϊ - Τίγκρε 1-1 (49' Φερνάντο Μπραντάν / 77' Μαρσέλο Λαρόντο)

Εστουδιάντες - Σαν Λορένσο 0-2 (9' Σεμπαστιάν Μπλάνκο, 72' Πάμπλο Μπαριέντος)