ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

H "περίεργη" αγωνιστική στην Αργεντινή

Μία από τις πιο... περίεργες αγωνιστικές ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος ολοκληρώθηκε τα ξημερώματα στην Αργεντινή. Μαζί με το Μπόκα - Ρίβερ ολοκληρώθηκαν 6 ματς με 0-0, αλλά δεν είναι μόνο αυτό...

Το βράδυ της Κυριακής διεξήχθη το "Superclásico", με τις Μπόκα Τζούνιορς και Ρίβερ Πλέιτ να αναδεικνύονται ισόπαλες χωρίς σκορ στο "Μπομπονέρα", όπως έγινε και στο "Μονουμεντάλ" τον περασμένο Μάρτιο.

Εκείνο το βράδυ λοιπόν γράφαμε για το πόσο ιδιαίτερη είναι αυτή η αγωνιστική, όχι επειδή διεξάγονταν τα ντέρμπι, αλλά λόγω των αποτελεσμάτων. Η αγωνιστική ολοκληρώθηκε τα ξημερώματα της Τρίτης και τα περίεργα συνεχίστηκαν.

Την Κυριακή λοιπόν έγιναν 4 ματς. Και τα 4 ολοκληρώθηκαν με 0-0! Και το τελευταίο του Σαββάτου δεν είχε γκολ, άρα πέντε σερί 0-0.

Το Σάββατο υπήρχε και νωρίτερα ένα 0-0, άρα συνολικά 6 ματς χωρίς σκορ στο Σαββατοκύριακο, το οποίο είχε 10 αγώνες, στους οποίος δεν σκόραρε κανένας φιλοξενούμενος.

Το ίδιο έγινε και στο τελευταίο ματς της Παρασκευής, αλλά και στα δύο που ολοκλήρωσαν την αγωνιστική το βράδυ της Δευτέρας. 13 σερί ματς χωρίς γκολ από τον φιλοξενούμενο, 13 σερί ματς από 0 έως 2 γκολ.

Συνεχίζουμε όμως. Σε κανένα από αυτά τα 13 ματς δεν επετεύχθη γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Συνολικά, στα 15 ματς της αγωνιστικής είχαμε μόνο ένα γκολ σε πρώτο ημίχρονο και αυτό από εκτέλεση πέναλτι στο πρώτο ματς χρονικά (Ατλέτικο Ραφαέλα - Πατρονάτο 3-1).

Σάββατο και Κυριακή δεν υπήρχε γκολ πριν το 60', ενώ στα δύο ματς της Δευτέρας το σκορ άνοιξε στο 58' και το 55'. Δείτε παρακάτω την καρτέλα...

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ατλέτικο Ραφαέλα - Πατρονάτο 3-1 (47' πέν. και 64' Ανσέλμο, 68' Πουσέτο / 6' πέν. Μπερτόλι)

Ολίμπο - Αλντοσίβι 2-1 (50' Γκαόνα Λούγκο, 78' Τροϊάνσκι / 81' Ντινένο)

Βέλες Σάρσφιλντ - Αρχεντίνος Τζούνιορς 1-0 (90' Χιανέτι)

Σάββατο

Ουνιόν Σάντα Φε - Κολόν Σάντα Φε 1-0 (86' Γκάμπα)

Αρσενάλ Σαραντί - Ντεφένσα ι Χουστίσια 0-0

Σαν Λορένσο - Ουρακάν 1-0 (60' Μπλάντι)

Γοδόι Κρους - Σαν Μαρτίν 1-0 (81' Σαντιάγο Γκαρσία)

Λανούς - Μπάνφιλντ 2-0 (60' Αγιάλα, 95' Αλμιρόν)

Δευτέρα

Τίγκρε - Σαρμιέντο 2-0 (58' Χάνσον, 78' Χόρχε Ροντρίγκες)

Κίλμες - Τέμπερλεϊ 2-0 (55' Ρεσκαλδάνι, 88' Σεμπαστιάν Ρομέρο)