ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Γκολάρα με ραμπόνα στο ντεμπούτο του Τέβες!

Κατάμεστο το "Μπομπονέρα" στο ντεμπούτο του Κάρλος Τέβες και το κοινό αποζημιώθηκε βλέποντας ένα καταπληκτικό γκολ με ραμπόνα! Έμεινε στην κορυφή η Μπόκα Τζούνιορς (videos)

Ήταν το 53ο λεπτό στο μεγάλο ματς του "Μπομπονέρα", μεγάλο διότι η Μπόκα Τζούνιορς υποδεχόταν την Κίλμες και ο Κάρλος Τέβες στο ντεμπούτο μετά την επιστροφή του στην μεγάλη του αγάπη, όταν ο Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα και οπαδοί απόλαυσαν ένα θαυμάσιο γκολ.

Ο Χόναταν Καλέρι βγήκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα, έχοντας τον Τέβες αριστερά, αλλά δεν του έδωσε την μπάλα. Ο Βάλτερ Μπενίτες απέκρουσε το πλασέ, αλλά η μπάλα πήγε ξανά στον Καλέρι, ο οποίος είχε έμπνευση, έκανε ραμπόνα και πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ, κάνοντας το 2-0.

Έμεινε κορυφή η Μπόκα

Η Μπόκα τελικά νίκησε με 2-1 και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Κάρλος Τέβες έπαιξε σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τους δύο επιθετικούς και στο πρώτο ημίχρονο είχε δύο όμορφες στιγμές, ενώ στο δεύτερο στα πρώτα λεπτά δύο σπουδαίες ευκαιρίες, στην δεύτερη μάλιστα η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

Η σύνθεση της Μπόκα Τζούνιορς...

Οριόν, Περούσι, Κάτα Ντίας, Ρολίν, Μονσόν, Έρμπες, Γκάγκο, Πάμπλο Πέρες (78' Μπεντανκούρ), Τέβες, Σεμπαστιάν Παλάσιος (85' Μέλι), Καλέρι.

*διαβάστε ΕΔΩ για την "5άρα" της Ρίβερ Πλέιτ με 4 γκολ και μία ασίστ από τον Καβενάγκι

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Σαν Λορένσο - Αρσενάλ Σαραντί 3-0 (8' Σεμπαστιάν Μπλάνκο, 14' Μαρτίν Καουτερούσιο, 68' αυτ. Χόρχε Κουρμπέλο)

Μπάνφιλντ - Μπελγκράνο 1-2 (27' Σέρχιο Βίτορ / 73' Λούκας Σελαραγιάν, 78' πέν. Κριστιάν Λέμα)

Σάββατο

Ολίμπο - Αλντοσίβι 3-1 (20' αυτ. και 41' αυτ. Φράνκο Κανεβέρ, 42' Χόναταν Μπλάνκο / 88' Φεντερίκο Λεόν)

Μπόκα Τζούνιορς - Κίλμες 2-1 (27' Σεμπαστιάν Παλάσιος, 53' Χόναταν Καλέρι / 58' Αλέξις Κανέλο)

Ντεφένσα ι Χουστίσια - Νουέβα Σικάγο 2-1 (61' Ιγνάσιο Ριβέρο, 69' Εστέμπαν Σαβέλιτς / 39' Αλεχάντρο Γκαγλιάρντι)

Ατλέτικο Ραφαέλα - Ρίβερ Πλέιτ 1-5 (45' Αλεξάντερ Μπαρμπόσα / 27', 30', 60' και 82' Φερνάντο Καβενάγκι, 85' Γκουίντο Ροντρίγκες)

Ράσινγκ Κλουμπ - Σαρμιέντο (02:10)

Κολόν Σάντα Φε - Λανούς (02:30)

Κυριακή

Σαν Μαρτίν - Ουρακάν (22:00)

Τίγκρε - Νιούελς Ολντ Μπόις

Ροσάριο Σεντράλ - Βέλες Σάρσφιλντ (00:15)

Τέμπερλεϊ - Ιντεπεντιέντε (03:30)

Δευτέρα

Χιμνάσια Λα Πλάτα - Γοδόι Κρους (21:15)

Κρουσέρο ντελ Νόρτε - Εστουδιάντες (02:00)

Αρχεντίνος Τζούνιορς - Ουνιόν Σάντα Φε (03:10)