CLAUSURA

Πήρε φόρα η Ρίβερ Πλέιτ

Η Ρίβερ Πλέιτ μετά τις Λανούς και Μπόκα Τζούνιορς νίκησε και την Νιούελς, έτσι παραμένει έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Κολόν. Η Μπόκα έχασε τρεις βαθμούς μέσα σε πέντε λεπτά (video)

Την τρίτη της συνεχόμενη νίκη η Ρίβερ Πλέιτ, καθώς τις Λανούς και Μπόκα Τζούνιορς επικράτησε και της Νιούελς Ολντ Μπόις με 1-0 στο "Μονουμεντάλ", έτσι παρέμεινε στην δεύτερη θέση, έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο, Κολόν Σάντα Φε.

Ο Κάρλος Καρμπονέρο πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 8ο λεπτό, ο Λανσίνι έχασε τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ενώ η καλύτερη στιγμή της Νιούελς ήταν ένα κοντινό σουτ του Τρεζεγκέ που απέκρουσε ο Μπαροβέρο.

Η Κολόν νίκησε 1-0 την Ολ Μπόις με γκολ του Λούκας Λάντα, ενώ η Μπόκα Τζούνιορς προηγήθηκε με τον Χιγλιότι, αλλά η Ροσάριο Σεντράλ έκανε ανατροπή με δύο γκολ σε πέντε λεπτά (2-1).

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Τρίτη

Κίλμες - Μπελγκράνο 1-0 (31' αυτ. Γκαστόν Τούρους)

Ολίμπο - Βέλες Σάρσφιλντ 1-2 (78' Εσεκιέλ Μιράγιες / 23' Λεάντρο Ντεσάμπατο, 53' αυτ. Ντίλαν Χίσι)

Αρχεντίνος Τζούνιορς - Ατλέτικο Ραφαέλα 0-0

Ράσινγκ Κλουμπ - Εστουδιάντες 3-3 (2' Εστέμπαν Σαβέλιτς, 61' Ροντρίγκο ντε Πάουλ, 90' Γκαστόν Κάμπι / 16' Χούιδο Καρίγιο, 79' Χουάν Μανουέλ Ολιβέρα, 85' Πατρίσιο Ροντρίγκες)

Τετάρτη

Γοδόι Κρους - Λανούς 1-0 (17' πέν. Μάουρο Όμπολο)

Ροσάριο Σεντράλ - Μπόκα Τζούνιορς 2-1 (72' Φράνκο Νιέλ, 76' Αλεχάντρο Ντονάτι / 14' Εμανουέλ Χιγλιότι)

Κολόν Σάντα Φε - Ολ Μπόις 1-0 (82' Λούκας Λάντα)

Ρίβερ Πλέιτ - Νιούελς Ολντ Μπόις 1-0 (8' Κάρλος Καρμπονέρο)

Πέμπτη

Χιμνάσια Λα Πλάτα - Τίγκρε 3-1 (28' Οσβάλντο Μπαρσοτίνι, 38' Φράνκο Μούσις, 61' Λούκας Λιτστ / 22' Σέρχιο Αράουχο)

Σαν Λορένσο - Αρσενάλ Σαραντί 2-0 (30' πέν. Χούλιο Μπουφαρίνι, 79' Έκτορ Βιγιάλμπα)