CLAUSURA

Αγκαλιά με τον τίτλο η Νιούελς

Η Νιούελς Ολντ Μπόις παρά το χαμένο πέναλτι του Νάτσο Σκόκο νίκησε 3-0 την Ατλέτικο Ραφαέλα και βρίσκεται μία... ανάσα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Με δύο γκολ του Ισμαέλ Μπλάνκο η Λανούς νίκησε 5-1 την Ρίβερ Πλέιτ και ελπίζει σε θαύμα (videos)

Η Νιούελς Ολντ Μπόις νίκησε με 3-0 στην έδρα της Ατλέτικο Ραφαέλα και είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα κατακτήσει το πρωτάθλημα Αργεντινής (Torneo Final / Clausura).

Ο Νάτσο Σκόκο στο πρώτο ημίχρονο κέρδισε πέναλτι για την Νιούελς, αλλά ο ίδιος το εκτέλεσε και αστόχησε (δοκάρι), ενώ στο 67' άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ, για να ακολουθήσουν δύο ακόμη τέρματα από τους Βίκτορ Φιγκερόα και Μαξιμιλιάνο Ουρούτι.

Αργότερα η Λανούς νίκησε με 5-1 την Ρίβερ Πλέιτ και την έβγαλε νοκ-άουτ, διατηρώντας αυτή ελπίδες για τον τίτλο.

Ο Ισμαέλ Μπλάνκο πέτυχε δύο γκολ για την Λανούς, το 4ο και 5ο, τέρματα που ίσως να αποδειχθούν πολύτιμα.

Συγκεκριμένα, ακόμη μένει μία αγωνιστική, αλλά η Λανούς που βρίσκεται 6 βαθμούς πίσω από την Νιούελς μαζί με την Ρίβερ Πλέιτ έχει ματς λιγότερο.

Την ερχόμενη Τετάρτη θα συνεχιστεί το ματς, Εστουδιάντες - Λανούς, το οποίο είχε διακοπεί στο ημίχρονο, με την Εστουδιάντες να νικά με 2-0.

Αν η Λανούς κάνει την μεγάλη ανατροπή και πάρει το "διπλό", τότε θα έχει ελπίδες για το θαύμα την τελευταία αγωνιστική.

Η Νιούελς έχει τέρματα +20, η Λανούς έχει +14, άρα αν έχει νικήσει την Εστουδιάντες έστω 3-2 θα έχει +15, έτσι θα πρέπει τελευταία αγωνιστική όχι απλά η Νιούελς να χάσει στην έδρα της από την Αρχεντίνος Τζούνιορς και η Λανούς να νικήσει μέσα στην έδρα της Σαν Λορένσο, αλλά να καλυφθεί και η διαφορά τερμάτων για να μην είναι πρωταθλήτρια η ομάδα του Σκόκο!

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Τίγκρε - Μπελγκράνο 0-0

Σάββατο

Σαν Μαρτίν - Εστουδιάντες 2-0 (19' Χόρχε Λουίς Λούνα, 80' Σεμπαστιάν Πένκο)

Αρχεντίνος Τζούνιορς - Κολόν Σάντα Φε 1-0 (65' Χουάν Λουίς Ανανγκονό)

Ιντεπεντιέντε - Σαν Λορένσο 0-1 (60' Άνχελ Κορέα)

Κυριακή

Ουνιόν Σάντα Φε - Βέλες Σάρσφιλντ 1-1 (3' Πάμπλο Μαγνίν / 24' Λούκας Πράτο)

Ολ Μπόις - Ράσινγκ Κλουμπ 0-1 (51' Λουσιάνο Βιέτο)

Ατλέτικο Ραφαέλα - Νιούελς Ολντ Μπόις 0-3 (67' αυτ. Όσκαρ Καρνέγιο, 79' Βίκτορ Φιγκερόα, 91' Μαξιμιλιάνο Ουρούτι)

Μπόκα Τζούνιορς - Αρσενάλ Σαραντί 1-0 (76' Βάλτερ Ερβίτι)

Λανούς - Ρίβερ Πλέιτ 5-1 (4' Κριστιάν Τσάβες, 12' Χούιδο Πισάρο, 14' Βίκτορ Αγιάλα, 28' και 50' Ισμαέλ Μπλάνκο / 7' Λεονέλ Βανχιόνι)