ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Άντεξε η Μπόκα, 0-0 με Ρίβερ Πλέιτ

Η Μπόκα Τζούνιορς έπαιζε με 10 παίκτες από το 12ο λεπτό λόγω της "καρατιάς" του Πέρες, άντεξε όμως στο "Superclásico" και αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς σκορ με την Ρίβερ Πλέιτ στο "Μονουμεντάλ" (videos)

Μπόκα Τζούνιορς και Ρίβερ Πλέιτ αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ στο "Μπομπονέρα", όπως ακριβώς είχε γίνει και στο "Μονουμεντάλ" τον περασμένο Μάρτιο.

Μόλις στο 12ο λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Πάμπλο Πέρες... απλά για κλοτσιά στα πλευρά του Έντγκαρ Άλβαρες Μπαλάντα!

Άντεξε όμως η Μπόκα και γλίτωσε την εντός έδρας ήττα στο ντέρμπι, ενώ σπουδαιότερη ευκαιρία ήταν μία εκτέλεση φάουλ για την Ρίβερ Πλέιτ από τον Αντρές ΝτΆλεσάντρο, με τον Αγκουστίν Οριόν να κάνει τρομερή επέμβαση!

Το φοβερό πάντως στην Αργεντινή είναι πως και τα άλλα 3 ματς της Κυριακής ολοκληρώθηκαν με 0-0, ενώ άλλα δύο δεν είχαν γκολ το Σάββατο.

Χρονικά, 5 σερί ματς τελειώσαν 0-0, ενώ 4 ματς την Κυριακή και 6 το Σάββατο, σύνολο 10 και κανένας φιλοξενούμενος δεν σκόραρε!

Μάλιστα, αν παρατηρήσετε την καρτέλα με αποτελέσματα και τους σκόρερς, θα δείτε πως σε αυτά τα 10 ματς του Σαββατοκύριακου δεν υπάρχει ούτε ένα γκολ πριν το 60ό λεπτό!

Γενικά, στα 13 ματς της αγωνιστικής (έχει άλλα 2 την Δευτέρα) μόνο ένα γκολ έχει επιτευχθεί στο πρώτο ημίχρονο και αυτό είναι με πέναλτι!

Να θυμίσουμε πως αυτή η αγωνιστική είναι αυτή που γίνονται όλα τα γειτονικά (πραγματικά) ντέρμπι.

ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ: Οριόν, Περούσι, Τόμπιο, Ινσαουράλδε, Χόναταν Σίλβα, Γκάγκο (45' Γκάγκο), Λεονάρντο Χάρα, Πάμπλο Πέρες, Παβόν (86' Αντρές Τσάβες), Λοδέιρο, Τέβες.

ΡΙΒΕΡ ΠΛΕΪΤ: Μπαροβέρο, Μερκάδο, Μαϊδάνα, Μπαλάντα, Κάσκο (73' Μαμάνα), Ντομίνγκο, Μαγιάδα, Μπερτόλο, Ντ'Αλεσάντρο, Μόρα (67' Ντριούσι), Αλάριο.

*κόκκινη 12' Πάμπλο Πέρες

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ατλέτικο Ραφαέλα - Πατρονάτο 3-1 (47' πέν. και 64' Ανσέλμο, 68' Πουσέτο / 6' πέν. Μπερτόλι)

Βέλες Σάρσφιλντ - Αρχεντίνος Τζούνιορς 1-0 (90' Χιανέτι)

Ολίμπο - Αλντοσίβι 2-1 (50' Γκαόνα Λούγκο, 78' Τροϊάνσκι / 81' Ντινένο)

Σάββατο

Ουνιόν Σάντα Φε - Κολόν Σάντα Φε 1-0 (86' Γκάμπα)

Αρσενάλ Σαραντί - Ντεφένσα ι Χουστίσια 0-0

Σαν Λορένσο - Ουρακάν 1-0 (60' Μπλάντι)

Γοδόι Κρους - Σαν Μαρτίν 1-0 (81' Σαντιάγο Γκαρσία)

Λανούς - Μπάνφιλντ 2-0 (60' Αγιάλα, 95' Αλμιρόν)

15. Αρχεντίνος Τζούνιορς 5

*οι πρωτοπόροι κάθε ομίλου παίζουν στον τελικό του πρωταθλήματος (29 Μαΐου)

**είναι πρωτάθλημα 16 αγωνιστικών (παίζεις μία με κάθε ομάδα του ομίλου σου και δύο με τον μεγάλο αντίπαλο - ντέρμπι)