APERTURA

Κακή βραδιά για Μπόκα & Ρίβερ

Η Μπόκα Τζούνιορς γνώρισε την πρώτη ήττα με Αρουαμπαρένα και μάλιστα μέσα στο "Μπομπονέρα", ενώ η Ρίβερ Πλέιτ έχασε ευκαιρία για +6 στην κορυφή (videos)

Η αναμέτρηση της Μπόκα Τζούνιορς με την Ράσινγκ Κλουμπ είχε διακοπεί στις 15 Σεπτέμβρη στο 56ο λεπτό λόγω έντονης βροχόπτωσης και συνεχίστηκε το βράδυ της Πέμπτης (25/9).

Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0 (πριν την διακοπή δηλαδή), χάρη σε τέρμα του Χόναταν Καλέρι, αλλά τελικά ηττήθηκαν με 1-2 μέσα στο "Μπομπονέρα".

Από ασίστ του Ντιέγκο Μιλίτο ισοφάρισε ο Γκουστάβο Μπόου στο 61' και στο 70' ο ίδιος παίκτης σκόραρε ξανά, ολοκληρώνοντας την ανατροπή και υποχρεώνοντας τον Ροδόλφο Αρουαμπαρένα στην πρώτη του ήττα ως προπονητής της Μπόκα.

Δεν ήταν καλή η βραδιά ούτε για την Ρίβερ Πλέιτ, καθώς σε εξ αναβολής αναμέτρηση από την ίδια μέρα αναδείχθηκε ισόπαλη με την Αρσενάλ Σαραντί.

Δεν είναι τεράστια αποτυχία μία εκτός έδρας ισοπαλία και μάλιστα όταν βρεθείς να χάνεις, αλλά χάθηκε ευκαιρία για την Ρίβερ να ξεφύγει με +6 στην κορυφή, αρκέστηκε έτσι στο +4 από Λανούς και Νιούελς Ολντ Μπόις.

Το γκολ των φιλοξενούμενων το πέτυχε ο Λεονάρντο Πισκουλίτσι, ένα λεπτό μετά το πέναλτι του Ούγκο Νέρβο, έτσι χάλασε το σερί του Τεόφιλο Γκουτιέρες.

Ο Κολομβιανός στράικερ είχε σκοράρει σε 9 συνεχόμενα ματς πρωταθλήματος που είχε αγωνιστεί (όχι σερί ματς δηλαδή), είχε ξεπεράσει την επίδοση του Χαβιέρ Σαβιόλα με 8, αλλά προς το παρών δε θα φτάσει τον Μπερναμπέ Φερέιρα, ο οποίος το 1932 είχε πετύχει γκολ σε 12 σερί ματς.

Τα εξ αναβολής ματς:

Μπόκα Τζούνιορς - Ράσινγκ Κλουμπ 1-2 (25' Χόναταν Καλέρι / 61' και 70' Γκουστάβο Μπόου)

Αρσενάλ Σαραντί - Ρίβερ Πλέιτ 1-1 (50' πέν. Ούγκο Νέρβο / 51' Λεονάρντο Πισκουλίτσι)