APERTURA

Η βροχή σταμάτησε Μπόκα και Ρίβερ

Μόνο η βροχή μπορούσε να σταματήσει τα σερί των Μπόκα Τζούνιορς και Ρίβερ Πλέιτ, η οποία παραμένει στην κορυφή με ματς λιγότερο (videos)

Η Μπόκα Τζούνιορς είχε δύο νίκες σε ισάριθμα ματς πρωταθλήματος με τον Ροδόλφο Αρουαμπαρένα στον πάγκο και είχε... βάλει πλώρη για το "3 στα 3", αλλά το ματς με την Ράσινγκ Κλουμπ διεκόπη.

Οι γηπεδούχοι είχαν ανοίξει το σκορ με τον Χόναταν Καλέρι στο 25', με την βοήθεια του αγωνιστικού χώρου που είχε μετατραπεί σε λίμνη. Η βροχή ήταν καταρρακτώδης και το ματς διεκόπη στο 56ο λεπτό.

Εν συνεχεία αναβλήθηκε το Αρσενάλ Σαραντί - Ρίβερ Πλέιτ, η οποία και με ματς λιγότερο παραμένει μόνη στην κορυφή, ενώ το ματς θα γίνει στις 25 Σεπτέμβρη, όπως τα εναπομείναντα λεπτά στο Μπόκα - Ράσινγκ.

Η λίμνη του "Μπομπονέρα"...

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Χιμνάσια Λα Πλάτα - Ντεφένσε ι Χουστίσια 0-3 (19' Χαβιέρ Γιακούσι, 59' Μαριάνο Μπαρμπιέρι, 92' Χούλιο Σέσαρ Ροντρίγκες)

Σάββατο

Σαν Λορένσο - Γοδόι Κρους 2-1 (55' πέν. Νέστορ Ορτιγόσα, 60' Μαρτίν Καουτερούσιο / 26' Λεάντρο Φερνάντες)

Τίγκρε - Ροσάριο Σεντράλ 4-1 (40' πέν. και 45' Κάρλος Λούνα, 57' Σεμπαστιάν Ρινκόν, 80' Φακούντο Μπερτόγλιο / 29' Χοσέ Βαλένσια)

Ατλέτικο Ραφαέλα - Εστουδιάντες 1-0 (62' πέν. Χουάν Ελουτσάνς)

Ιντεπεντιέντε - Κίλμες 5-3 (27' πέν. και 53' πέν. Ντιέγκο Ροντρίγκες, 60' και 91' Κλαούντιο Ριάνιο, 93' Φεντερίκο Μανσουέλο / 10' Μπράιαν Σαρμιέντο, 71' Γκονσάλο Κλουσένερ, 85' Χόναταν Σακαρία)