ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Στην Ολυμπιακή ομάδα της Ρωσίας το χρυσό στο χόκεϊ ανδρών

Olympic athletes from Russia celebrate after winning the men's gold medal hockey game against Germany, 4-3, in overtime at the 2018 Winter Olympics, Sunday, Feb. 25, 2018, in Gangneung, South Korea. (AP Photo/Julio Cortez) AP

Στην παράταση κρίθηκε το χρυσό μετάλλιο στο χόκεϊ επί πάγου ανδρών. Η Ολυμπιακή ομάδα της Ρωσίας επικράτησε 4-3 της Γερμανίας, ενώ ο κανονικός αγώνας έληξε 3-3.

Στην Ολυμπιακή ομάδα της Ρωσίας κατέληξε το χρυσό μετάλλιο στο χόκεϊ ανδρών στους Αγώνες της Πιονγκτσάνγκ. Σε έναν συναρπαστικό τελικό, επιβλήθηκε 4-3 της ομάδας έκπληξης του θεσμού, της Γερμανίας, με τις τρεις περιόδου να ολοκληρώνονται με 3-3 και όλα να κρίνονται στον εξτρά χρόνο.

Οι Ρώσοι προηγήθηκαν στο πρώτο 20λεπτο με 1-0, όμως οι Γερμανοί ισοφάρισαν σε 1-1. Από δύο τέρματα πέτυχαν οι δυο ομάδες στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στον έξτρα χρόνο, όπου εκεί οι Ρώσοι, σημείωσαν ένα ακόμη γκολ που τους χάρισε το χρυσό μετάλλιο.

Θυμίζουμε πως ο Καναδάς κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Στο μικρό τελικό επικράτησε με 6-4 της Τσεχίας και βρέθηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.