ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Κυρίαρχος στα 5 χλμ ο Κράμερ

Ο Σβεν Κράμερ επιβεβαίωσε ότι είναι ο απόλυτος κυρίαρχος στα 5 χλμ παγοδρομίας σε μεγάλη πίστα αφού κάνοντας νέο ρεκόρ αγώνων κατέκτησε το τρίτο διαδοχικό χρυσό μετάλλιο.

Το όγδοο μετάλλιο του και τέταρτο χρυσό σε Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες κατέκτησε ο Σβεν Κράμερ. Ο σπουδαίος Ολλανδός πρωταθλητής κυριάρχησε και πάλι στα 5χλμ speed skating και μάλιστα έκανε νέο Ολυμπιακό ρεκόρ.

Ο Κράμερ ολοκλήρωσε τον αγώνα του με χρόνο 6:09.76 βελτιώνοντας έτσι το δικό του Ολυμπιακό ρεκόρ το οποίο κρατούσε από τις 8 Φεβρουαρίου 2014 και ήταν 6:10.76.

Δεύτερος μετά από μία συναρπαστική μονομαχία που κρίθηκε στα χιλιοστά του δευτερολέπτου ήταν ο Τεντ-Γιαν Μπλέμεν. Ο κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ τερμάτισε σε 6:11.616, ενώ ο τρίτος Σβερ Λούντε Πέντερσεν έκανε 6:11.618.

Εκτός βάθρου έμεινε ο Λι Σέουνγκ Χοουν απογοητεύοντας του συμπατριώτες του οι οποίοι περίμεναν ένα μετάλλιο από εκείνον. Ο Νοτιοκορεάτης αθλητής ήταν τελικά πέμπτος με 6:14.15 ενώ τέταρτος τερμάτισε ο Νεοζηλανδός Πίτερ Μίκαελ με 6:14.07.