ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Δεν έχει αντίπαλο ο Φουρκάντ στα 15 χλμ, τέταρτο χρυσό μετάλλιο!

Ο Μαρτέν Φουρκάντ κατέκτησε την πρώτη θέση στα 15 χιλιόμετρα μαζικής εκκίνησης ανδρών του διάθλου. Είναι από σήμερα ο πιο επιτυχημένος Γάλλος αθλητής στην Ιστορία των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων. Νίκησε στο "photo finish".

Ο Μαρτέν Φουρκάντ έγραψε ιστορία. Ο Γάλλος κατέκτησε την πρώτη θέση στα 15 χιλιόμετρα μαζικής εκκίνησης ανδρών του διάθλου στο πλαίσιο των 23ων Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων της Πιονγκτσάνγκ και είναι ο πιο επιτυχημένος αθλητής της χώρας στην ιστορία των Αγώνων με τέσσερα χρυσά στη συλλογή του.

Ο 29χρονος αθλητής ξεπέρασε τον Ζαν-Κλοντ Κιλί, ο οποίος είχε πάρει τρία χρυσά μετάλλια στους Χειμερινούς της Γκρενόμπλ το 1968. Ο Φουρκάντ έχει πάρει ακόμη στους Αγώνες της Νότιας Κορέας ένα χρυσό μετάλλιο στο πουρσουίτ 12,5 χιλιομέτρων, καθώς και δύο χρυσά στο Σότσι το 2014 (στο ατομικό 20 χιλιομέτρων και στο πουρσουίτ 12,5 χιλιομέτρων).

Το παλμαρέ του κοσμούν και δύο ασημένια μετάλλια, το ένα στο Βανκούβερ το 2010 και ένα στο Σότσι τέσσερα χρόνια μετά.

Ο Φουρκάντ ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στα 15 χιλιόμετρα μαζικής εκκίνησης σε 35:47.3 και κατέκτησε στο "photo finish" τη νίκη από τον Γερμανό, Ζίμον Σεμπ, ο οποίος πήρε το ασημένιο μετάλλιο, έχοντας την ίδια επίδοση (35:47.3). Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Νορβηγός, Εμίλ Χέγκλε Σβέντσεν (35:58.5).