ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Το απόλυτο για Σκωτία, Ιρλανδία

Η Σκωτία και η Ιρλανδία νίκησαν τις ΗΠΑ και τη Ρουμανία αντίστοιχα κι έγιναν οι μοναδικές ομάδες με 10 βαθμούς μετά από δύο παιχνίδια στο παγκόσμιο κύπελλο ράγκμπι της Αγγλίας. Η Αυστραλία συνέτριψε την Ουρουγουάη κι έπιασε κορυφή. (VIDEOS)

Ένα αποκαρδιωτικό πρώτο ημίχρονο μετατράπηκε σε ένα καταιγιστικό δεύτερο 40λεπτο για τη Σκωτία, που νίκησε με 39-16 τις ΗΠΑ και έκανε το 2 στα 2 στο 2ο όμιλο του παγκοσμίου κυπέλλου ράγκμπι, και μάλιστα με το απόλυτο των 10 βαθμών.

Οι Σκωτσέζοι, με δέκα αλλαγές στην αρχική τους σύνθεση σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στην Ιαπωνία, βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τους Αμερικανούς με 6-13 μετά από 40 λεπτά αγώνα. Ωστόσο, με πέντε tries στο δεύτερο μισό του αγώνα, πήραν τους πέντε βαθμούς, που τους φέρνουν στην κορυφή του ομίλου και μία ανάσα από την πρόκριση στα προημιτελικά. Πλέον, το ματς με τη Νότιο Αφρική είναι κομβικής σημασίας, καθώς αν η Σκωτία δεν ηττηθεί, κατά μεγάλο ποσοστό εξασφαλίζει και την πρώτη θέση στον όμιλό της.

"Εξάσφαιρη" Ιρλανδία

Εκτός από τους Σκωτσέζους, και οι Ιρλανδοί έφτασαν τους 10 βαθμούς μετά από δύο παιχνίδια και είναι μόνοι πρώτοι στον 4ο όμιλο. Η Ρουμανία δεν προκάλεσε προβλήματα στο συγκρότημα του Τζο Σμιντ, που πήρε διαφορά ασφαλείας από το πρώτο ημίχρονο (18-3) και με έξι tries πήρε το πεντάποντο, που τη φέρνει πάνω από τη Γαλλία, με την οποία ουσιαστικά θα παλέψει για την πρωτιά. Να σημειωθεί πως ο αγώνα διεξήχθη στο Γουέμπλεϊ, όπου σημειώθηκε νέο ρεκόρ, με 89.267 θεατές, καταρρίπτοντας αυτό της περασμένης εβδομάδας στο Νέα Ζηλανδία - Αργεντινή.

Νίκη-ρεκόρ και κορυφή οι Αυστραλοί

Τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της φετινής διοργάνωσης πέτυχε η Αυστραλία, που συνέτριψε με 65-3 την Ουρουγουάη, κάνοντας 11 tries! Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής κι έτσι οι Wallabies έπιασαν στην κορυφή του 1ου ομίλου την Ουαλία, έχοντας μάλιστα και καλύτερη διαφορά πόντων. Το ματς μεταξύ των Αυστραλών και των Άγγλων το προσεχές Σάββατο (03/10) ίσως να κρίνει και οριστικά το ποιες δύο ομάδες θα πάρουν το εισιτήριο για τα προημιτελικά, αφού αν οι διοργανωτές ηττηθούν, θα μείνουν εκτός συνέχειας.