ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ

Εξαιρετικοί Ρήγα, Πούλιος

Η Σοφία Ρήγα και ο Κώστας Πούλιος πλασαρίστηκαν ψηλά στο Μαραθώνιο του Χιούστον. Δεν απείλησαν το όριο για το παγκόσμιο του Πεκίνου.

Το όριο συμμετοχής για το παγκόσμιο πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου στο Πεκίνο τον Αύγουστο δεν ήταν εύκολο να έρθει στον πρώτο αγώνα της χρονιάς και μάλιστα όχι σε κατάλληλη θερμοκρασία.

Η Σοφία Ρήγα και ο Κώστας Πούλιος ωστόσο έτρεξαν δυνατά και τερμάτισαν σε καλές θέσεις στο Μαραθώνιο του Χιούστον.

Η νικήτρια στον Αυθεντικό Μαραθώνιο τον περασμένο Νοέμβριο τερμάτισε στην 17η θέση με χρόνο δύο ώρες, 47 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα, καταλαμβάνοντας την 14η θέση στην κατηγορία της και την 60η στη γενική κατάταξη. Έμεινε δηλαδή μακριά από το ατομικό της ρεκόρ με 2:39.10.

Ο Πούλιος τερμάτισε 24ος σε χρόνο 2:24.09, ενώ κατετάγη 16ος στην ηλικιακή κατηγορία του. Νικητές αναδείχθηκαν ο Αιθίοπας Μπιρχάνου Γκεντέφα με 2:08.03 στους άνδρες και η Γεμπργκουάλ Αράγε με 2:23.23 επίσης από τη χώρα της ανατολικής Αφρικής.