BEACH SOCCER

Νίκη για τις γυναίκες, ήττα για τους άνδρες στο Ευρωπαϊκό κ-20

Η Μαρία Κλέπκου και η Διονυσία Μάτιου επικράτησαν του πορτογαλικού διδύμου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κ-20 που διεξάγεται στην Ιταλία. Ήττα για τους Παναγιώτη Ιωαννίδη, Ιάσονα Κανέλλο.

Με το δεξί ξεκίνησαν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κ-20 στην Ιταλία οι Μαρία Κλέπκου, Διονυσία Μάτιου (νο10). Ήττα για τους Παναγιώτη Ιωαννίδη, Ιάσονα Κανέλλο.

Η ελληνική ομάδα χρειάστηκε 27 λεπτά για να ξεπεράσει το εμπόδιο των Πινέιρο, Κάστρο (νο23) από την Πορτογαλία με 2-0 (21-10, 21-11), δείχνοντας ότι βρίσκονται σε καλή κατάσταση.

Επόμενος αντίπαλος οι Κροάτισσες Γκαμπριέλα, Άνα (νο26) αύριο στις 11.10.

Το πρόγραμμα

Ολιμστάντ/Σάγκα (νο7 - Νορβηγία) - Γκαμπριέλα/Άνα (νο26 - Κροατία) 2-0 (21-10, 21-9)

Κλέπκου/Μάτιου (νο10 - Ελλάδα) - Πινέιρο/Κάστρο (νο23 - Πορτογαλία) 2-0 (21-10, 21-11)

Παρασκευή 8 Σεπτεμβρίου

11.10: Ολιμστάντ/Σάγκα (νο7 - Νορβηγία) - Πινέιρο/Κάστρο (νο23 - Πορτογαλία)

11.10: Κλέπκου/Μάτιου (νο10 - Ελλάδα) - Γκαμπριέλα/Άνα (νο26 - Κροατία)

15.20: Ολιμστάντ/Σάγκα (νο7 - Νορβηγία) - Κλέπκου/Μάτιου (νο10 - Ελλάδα)

14.30: Πινέιρο/Κάστρο (νο23 - Πορτογαλία) - Γκαμπριέλα/Άνα (νο26 - Κροατία)

Ήττα για τους άνδρες

Την ήττα στις λεπτομέρειες γνώρισαν στη πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κ-20 στην Ιταλία οι Παναγιώτης Ιωαννίδης, Ιάσονας Κανέλλος (νο21).

Το ελληνικό δίδυμο πάλεψε αλλά γνώρισε την ήττα με 2-1 (19-21, 24-22, 15-7) από τους Ισπανούς Χουέρτα, Χιμένεζ (νο12). Οι Ιωαννίδης, Κανέλλος έκανα εξαιρετικό παιχνίδι παίρνοντας το πρώτο σετ αλλά στις λεπτομέρειες έχασαν το δεύτερο (είχαν ματς μπολ 20-19) και το παιχνίδι πήγε στο τάι μπρέικ, με την ισπανική ομάδα να είναι καλύτερη στο τέλος.

Αύριο θα αντιμετωπίσουν στις 9.30 πμ τους Σόβα, Τζον(νο5) από την Γερμανία και στις 17.00 τους Ρουμάνους Ρόντινα, Κατόνα (νο28).

Σόβα/Τζον (νο5 - Γερμανία) - Ρόντινα/Κατόνα (νο28 - Ρουμανία) 2-0 (21-13, 21-19)

Χουέρτα/ Χιμένεζ (νο12 - Ισπανία) - Ιωαννίδης/Κανέλλος (νο21 - Ελλάδα) 2-1 (19-21, 24-22, 15-7)

09.30: Σόβα/Τζον (νο5 - Γερμανία) - Ιωαννίδης/Κανέλλος (νο21 - Ελλάδα)

09.30: Χουέρτα/ Χιμένεζ (νο12 - Ισπανία) - Ρόντινα/Κατόνα (νο28 - Ρουμανία)

17.50: Σόβα/Τζον (νο5 - Γερμανία) - Χουέρτα/ Χιμένεζ (νο12 - Ισπανία)

17.00: Ιωαννίδης/Κανέλλος (νο21 - Ελλάδα) - Ρόντινα/Κατόνα (νο28 - Ρουμανία)