ΥΓΡΟΣ ΣΤΙΒΟΣ

Χρυσό ο Αντωνιάδης στο Παγκόσμιο!

Ο Στέφανος Αντωνιάδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. Διπλά πέδιλα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Τεχνικής Κολύμβησης Νέων. Ασημένιο ο Δημητράτος, χάλκινο η Παναγιωτίδου.

Σπουδαίες επιτυχίες για την ελληνική τεχνική κολύμβηση και στη δεύτερη ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Τεχνικής Κολύμβησης Νέων, αφού όπως και στην πρώτη ημέρα οι πρωταθλητές μας κατέκτησαν ένα χρυσό, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο, φτάνοντας τα έξι συνολικά στη διοργάνωση!

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ημέρας ήταν ο Στέφανος Αντωνιάδης, ο οποίος στα 200μ. Διπλά πέδιλα κατάφερε να κατακτήσει την κορυφή του κόσμου με χρόνο 1:37.20.

Σε αυτήν την κούρσα, τον ακολούθησε ο Γιώργος Δημητράτος, ο οποίος με το 1:38.57 που πέτυχε, κατέλαβε τη δεύτερη θέση και πήρε το ασημένιο μετάλλιο.

Το τρίτο μετάλλιο της ημέρας ήρθε από την Ιωάννα Παναγιωτίδου στα 200μ. Επιφάνειας, η οποία με χρόνο 1:32.45 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο και την 3η θέση. Στο ίδιο αγώνισμα, η Ελευθερία - Διονυσία Πουλοπούλου τερμάτισε στην 5η θέση με 1:35.45.

Στους υπόλοιπους τελικούς σημειώθηκαν επίσης πολύ καλές επιδόσεις από τους Έλληνες πρωταθλητές. Η Ευδοξία Θωμάκου στα 200μ. Διπλά πέδιλα κατέλαβε την 4η θέση με 1:50.06, ενώ ο Γιάννης Μυλωνάκης ήταν 5ος στα 100μ. Υποβρύχιας. Ο Γιάννης Τσιρώνης στα 200μ. Επιφάνειας κατέκτησε την 6η θέση με χρόνο 1:29.20.

Τέλος μετά και τη διεξαγωγή της γρήγορης σειράς των 1500 μέτρων, ο Σεραφείμ Θεοδωρίδης κατέλαβε την 8η θέση με 13:21.98 και ο Κώστας Τερζανίδης τη 10η θέση με 13:26.18.