ΒΟΛΕΪ

"Ζωντανός" ο ΠΑΟΚ

Ο Γκόμεζ ήταν το βαρόμετρο, αφού για δυο σετ ήταν τραγικός και στα επόμενα καταπληκτικός,με τον Εθνικό να διαμαρτύρεται δικαίως για τρια σφυρίγματα του Αθηναίου διαιτητή Γεωργουλέα, που έκανε μεγάλο λάθος στο 5-5 του ται μπρεικ και αποδιοργάνωσε τον Εθνικό.

Το πάθημα από τον Ολυμπιακό, έγινε μάθημα στον ΠΑΟΚ, που έχανε 2-0 στην Αλεξανδρούπολη από τον Εθνικό, αλλά βρήκε τις δυνάμεις και κέρδισε 3-2, παίρνοντας προβάδισμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στο πρωτάθλημα Α1 ανδρών βόλεϊ.

Ο Εθνικός μετά την εύκολη επικράτηση στο δεύτερο σετ με 25-12 πίστεψε στη νίκη και τίποτα δεν προμήνυε αυτό που θα επακολουθούσε. Ο ΠΑΟΚ με όπλο το σερβίς χάλασε την υποδοχή του Εθνικού και αποδιοργάνωσε το μπλοκ του και υποχρέωσε τους ακρίτες στην πρώτη εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα και δεύτερη συνεχόμενη. Από το τρίτο σετ και μετά φάνηκε ο τραυματισμός του Τσουκ ο οποίος, όμως, στο τέταρτο σετ λίγο έλειψε να κάνει ανατροπή με τα σερβίς του.

Στο 17-17 ο Σαφράνοβιτς έκανε το 18-17 και στην επόμενη φάση χρεώθηκε με άουτ ο Παπάζογλου (19-17) αλλά ο κεντρικός του Εθνικού διαμαρτυρήθηκε για μπλοκ άουτ και είδε την κόκκινη κάρτα (20-17). Με μπλοκ πάνω στον Δαλακούρα ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 (21-17). Ο Τσουκ με τρεις άσσους πάνω στον Γκαρά έφερε το ματς στα ίσια (23-23) αλλά με πλασέ του Γκόμεζ και μπλοκ του Κουρνέτα έγινε το 25-23 και το 2-2 σετ.

Η εξαντλητική μάχη συνεχίστηκε και στο τάι μπρέικ με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει δυνατά με τα σερβίς του Γκόμεζ και προβάδισμα 5-3, ο Εθνικός ισοφάρισε και εκεί οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν ορθώς πάλι για άουτ του Γκόμεζ που όμως δόθηκε «μέσα» και έγινε το 6-5. Με τα σερβίς του Εφραιμίδη ο ΠΑΟΚ εκμεταλεύτηκε τον εκνευρισμό των γηπεδούχων και έκανε συνολικό σερί 4-0 και προβάδισμα 9-5 που έκρινε και τον αγώνα αφού ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 15-10 δίνοντας την ευαιρία στους παίκτες του να πανηγυρίσουν.

Ο διαιτητής Γεωργουλέας έκανε τρία λάθη σε βάρος του Εθνικού και έκριναν το αποτέλεσμα τα δυο τελευταία. Στο 9-4 του πρώτου σετ η μπάλα μετά από υποδοχή του Γκαρά πέρασε έξω από την αντένα, το υπέδειξε ο επόπτης , το σφύριξε αρχικά, αλλά μετά άλλαξε γνώμη και έδωσε τον πόντο στον ΠΑΟΚ. Στο τέταρτο σετ και στο 17-18 , έδωσε άουτ το πλασέ του Δαλακούρα που ήταν μπλοκ άουτ και στη συνέχεια κόκκινη κάρτα στον Παπάζογλου. Δυο πόντοι σε ένα σετ που τελείωσε 23-25 είναι καταδικαστικά για την ομάδα που χάνει. Και το τρίτο στο 5-5, όταν ο Γκόμεζ κάρφωσε άουτ και έδωσε τον πόντο στον ΠΑΟΚ.

Τα σετ: 2-3 (25-23, 25-12, 16-25, 23-25, 10-15)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς 4 (1/1 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μίχαλ 8 (3/8 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Παπάζογλου 6 (3/5 επ, 2 μπλοκ), Τσουκ 16 (13/30 επ, 3 άσσοι, 58% υπ - 39% άριστες), Δαλακούρας Ανέστης 13 (10/26 επ, 3 μπλοκ, 45% υπ - 18% άριστες), Άντριτς 21 (14/36 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 47% υπ - 47% άριστες), Δαλακούρας Κωνσταντίνος, Κασαμπαλής.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Παντακίδης 2 (0/4 επ, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μουρ 5 (2/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκόμεζ 25 (22/47 επ, 3 άσσοι), Εφραιμίδης 14 (10/20 επ, 2 άσσοι, 2μπλοκ, 62% υπ - 48% άριστες), Σαφράνοβιτς 25 (25/47 επ, 82% υπ - 59% άριστες) / Γκαράς (λ, 72% υπ - 57% άριστες), Ντίνας 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ), Σαμπάνης, Καρασαββίδης, Ανατασιάδης.

Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης είπε: «Ήταν σαν δύο διαφορετικα παιχνίδια. Το ένα μέχρι το 2-0 σετ και το άλλο μέχρι τη νίκη μας. Χάσαμε πανηγυρικά το 2ο σετ, αλλά αυτή η ομάδα έχει αθλητές με εμπειρία και πεισμα που μπορούν να γυρίσουν τέτοια παιχνίδια. Έτσι είναι ο αθλητισμός. Άλλη φορά χάνεις, άλλη νικάς στις λεπτομέρειες. Δεν έχω δει όλες τις ομάδες, αλλά νομίζω ότι ο Ολυμπιακός, εμείς και η Αλεξανδρούπολη θα διεκδικήσουμε στη συνέχεια την πρώτη θέση».

Ο πασαδόρος του ΠΑΟΚ Βασίλης Κουρνέτας είπε: «Η εικόνα που παρουσιάσαμε στα πρώτα δύο σετ δεν ήταν καθόλου καλή. Μιλήσαμε μεταξύ μας μετά το 2-0 σετ και είπαμε οτι έπρεπε να αντιδράσουμε. Είχαμε δει στις προηγούμενες αγωνιστικές ότι μπορούν να γίνουν ανατροπές. Πιέσαμε τον Εθνικό στην υποδοχή και χαλάσαμε την επίθεση και το μπλοκ του. Έτσι καταφέραμε να κάνουμε την ανατροπή. Εντυπωσιάζομαι με το γεγονός ότι η Αλεξανδρούπολη επενδύει στην περσινή της πορεία. Αυτή η ομάδα έχει μέλλον γιατί έχει νέα παιδιά. Η νίκη αυτή δίνει νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα και μας γεμίζει αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια».

Ο Ισραηλινός Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς του ΠΑΟΚ είπε: «Δεν είμαι σούπερ σταρ, προσπάθώ απλώς να κάνω τη δουλεια μου. Το βόλει δεν σταματάει παρα μόνο μετά τον τελευταίο πόντο του ματς. Όπως την πατήσαμε εμείς απέναντι στον Ολυμπιακό, έτσι την πάτησε σήμερα ο Εθνικός με μας».