ΒΟΛΕΪ

Ζωντανός ο Φοίνικας, 3-1 τον ΠΑΟΚ

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Φοίνικας Σύρου δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να τον... σκουπίσει, παίρνοντας τη νίκη με 3-1 στην Ερμούπολη και μείωσε τη σειρά των τελικών σε 2-1. Επόμενο ραντεβού τη Μεγάλη Πέμπτη στην Πυλαία για στέψη ή νέα παράταση.

Η "σκούπα" για τον ΠΑΟΚ δεν ήρθε στην Ερμούπολη, αφού ο Φοίνικας πάλεψε με νύχια και με δόντια για να κρατηθεί ζωντανός στη σειρά των τελικών της Volley League.

Οι νησιώτες έφτασαν στη νίκη με 3-1 σετ, μείωσαν σε 2-1 τη σειρά των τελικών και πλέον τη Μεγάλη Πέμπτη (19:00) θα επιδιώξουν να ισοφαρίσουν το break του "Δικεφάλου" και να φέρουν τη σειρά στο 2-2 μέσα στην Πυλαία.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό, κάτι που φάνηκε από το πρώτο σετ, το οποίο κρίθηκε στους 35 πόντους, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν στο φινάλε του. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν, ισοφαρίζοντας σχετικά εύκολα σε 1-1, με τον Σεπέδα να περνάει σχεδόν όλες τις μπάλες που έπαιρνε.

Ωστόσο, βελτιώνοντας την υποδοχή του και με τους Παπαδόπουλο και Ντόκιτς να ανεβάζουν στροφές, ο Φοίνικας πήρε ξανά το προβάδισμα, κατακτώντας το 3ο σετ. Σημαντικό ρόλο στο ματς έπαιξε και ο Ηλίας Λάππας, ο οποίος αποδείχθηκε "χρυσή" αλλαγή για τον Ντούσκο Νίκολιτς, αφού πρόλαβε μέσα σε 1,5 σετ να πάρει 11 πόντους! Μάλιστα ήταν αυτός που "καθάρισε" για την ομάδα του στο 4ο σετ, όταν ο ΠΑΟΚ πλησίασε απειλητικά μετά το αρχικό 14-5.

Τα σετ: 35-33, 20-25, 26-24, 25-20

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Φέργκιουσον 6, Πάρις 2, Κάλντγουελ 15, Ντόκιτς 28, Ανδρεάδης 11, Παπαδόπουλος 14, Ζήσης (λ - 72%) / Ηλίας, Λάππας 11, Μουρούτης

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 13, Κουρνέτας, Σεπέδα 31, Λι 14, Σμαραγδής 3, Γιαμπλόνσκι 12, Γκαράς (λ - 39%) / Τερζής 1, Καρασαββίδης, Σαμπανάι, Ντίνας 1, Εφραιμίδης, Τακουρίδης 2