ΒΟΛΕΪ

Ζευγάρωσε τις νίκες του ο Ολυμπιακός, 3-0 την Κηφισιά

EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί της Κηφισιάς και στον δεύτερο ημιτελικό της Volley League και χρειάζεται μία ακόμα για να προκριθεί στον τελικό.

Μία νίκη μακριά από την πρόκρισή του στην τελική φάση της Volley League βρίσκεται ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι, σε ένα πιο κλειστό ματς σε σχέση με εκείνο της Τετάρτης, επιβλήθηκαν και στον δεύτερο αγώνα επί της Κηφισιάς με 3-0 σετ.

Οι παίκτες του Μουνιόθ μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 8-2 και έφτασαν τη διαφορά μέχρι και τους εννιά (13-4).

Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον ίδιο ρυθμό μέχρι και την τελική ευθεία του σετ και το 23-14! Σε εκείνο το σημείο η Κηφισιά κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά, όμως οι παίκτες των ερυθρολεύκων κατέκτησαν το σετ με 25-20.

Τα επόμενα δύο σετ του αγώνα ήταν σαφέστατα πιο ανταγωνιστικά. Στο δεύτερο η Κηφισιά ήταν εκείνη που πήγε πρώτη στο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-5, για να απαντήσει ο Ολυμπιακός με επί μέρους 4-1 φέρνοντας το σετ στα ίσα στο 9-9. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 17-17 όταν ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεφύγει με τέσσερις (23-19) και ουσιαστικά να τελειώσει το σετ.

Στο τρίτο σετ είχαμε τρεις διαφορετικές εικόνες. Μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός και προηγήθηκε με 8-4. Η Κηφισιά αντέδρασε και με επί μέρους 12-5 έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το σκορ στο 16-13! Από εκεί και έπειτα όμως είχαμε μάχη πόντο πόντο με τους ερυθρόλευκους να το κατακτούν με 25-23!

Ολυμπιακός – ΑΟΠ Κηφισιάς 3-0

Τα σετ: 25-20, 25-20, 25-23 σε 82'

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 45 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν από 0 άσσοι, 37 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπαλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 11 (9/19 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Ντρζίζγκα 1 (1/1 επ.), Αλεξίεφ 12 (10/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50%υπ.-32%αρ.), Ραουβέρντινκ 11 (10/21 επ., 1 μπλοκ, 69%υπ.-38%αρ.), Στεφάνου –λ (55%υπ.-27%αρ.)/Ανδρεάδης 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 3 (3/4επ.), Στιβαχτής, Δαρίδης –λ

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χαντ 19 (19/30 επ.), Ντε Σόουζα 11 (10/15 επ., 1 μπλοκ, 67%υπ.-67%αρ.), Παπαγγελόπουλος 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Σχονάρι 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Εφραιμίδης , Κάπελλας –λ (52%υπ.-30%αρ.) /Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές, Γαβρηίλ

ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ Play Off 1-4 (Η πρόκριση κρίνεται στις 3 νίκες)