ΒΟΛΕΪ

"Χρυσή" πρόκριση για τον Φοίνικα

Με ένα συγκλονιστικό Ντόκιτς (25 πόντοι με 78% στην επίθεση) ο Φοίνικας Σύρου επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί της Αντβέρπ, πήρε και το "χρυσό σετ" σφραγίζοντας έτσι την πρόκριση.

Ο Φοίνικας Σύρου πήρε μια σπουδαία πρόκριση αφού πήρε και τα τέσσερα σετ που χρειαζόταν για να φτάσει στην πρόκριση στον επόμενο γύρο του CEV Cup κόντρα στην Αντβερπ. Για να μπορέσει όμως να συμβεί αυτό έπρεπε ο Ντόκιτς να κάνει μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση.

Τι έκανε ο Σέρβος διαγώνιος; Συνολικά είχε 25 πόντους με στατιστικά για όσκαρ. Για την ακρίβεια είχε 21/28 επιθέσεις, 2 μπλοκ και τρεις άσους.

Ακόμα ένα εξαιρετικό παιχνίδι έκανε ο Παναγιώτης Παπαδόπουλος που πρόσθεσε δέκα πόντους, αλλά και ο Κάλντγουελ με έντεκα. Από την άλλη μεριά ο Κοξ πάλευε μόνος του και παρά τους 21 πόντους του η Αντβερπ έχασε.

Στα του ματς ο Φοίνικας μπήκε δυνατά στο ματς και με τους φιλοξενούμενους σε άλλο γήπεδο πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 25-9. Από εκεί και πέρα η εικόνα της Αντβερπ βελτιώθηκε, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να εμποδίσει τον Φοίνικα.

Οι γηπεδούχοι ήταν σταθερά μπροστά σε όλα τα σετ και κατάφεραν να στείλουν το ματς στο "χρυσό σετ" το οποίο και τελικά τους έδωσε την πρόκριση. Επόμενος αντίπαλος για τον Φοίνικα η Φινλανδική Σαστάμαλα.

Πρώτος αγώνας θα είναι στη Φινλανδία 2 Δεκεμβρίου και ο επαναληπτικός στις 16 Δεκεμβρίου στη Σύρο.

Φοίνικας Σύρου - Αντβέρπ 3-0 (25-9, 25-23, 25-20)

Χρυσό σετ: 15-11

Φοίνικας Σύρου: Χαραλαμπίδης 8 (5/8 επιθ, 3 μπλοκ), Φέργκιουσον 8 (5/7 επιθ., 1 μπλοκ, 2 άσοι), Πάρις 2 (1/1 επιθ., 1 άσο), Κάλντγουελ 11 (8/20 επιθ., 46% υποδ., 3 άσοι), Ντόκιτς 25 (21/28 επιθ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 10 (10/12 επιθ., 62% υποδ.), λ. Ζήσης 71% υποδ., 29% αρ. / Ηλίας

Αντβερπ: Σόφι 1 (1 άσο), Κλάιν 8 (7/12 επιθ., 1 μπλοκ), Πρεβέλ 8 (7/15 επιθ., 1 ασο), Κοξ 21 (19/35 επιθ.), Πρζμπιλα 4 (3/7 επιθ. 1 μπλοκ), Βάντσικ 6 (4/13 επιθ, 1 μπλοκ), λ. Ντερόι 63% υποδ., 37% αριστ. / Σίπολα, Σιεμιατκόφσκι