ΒΟΛΕΪ

Βήμα τετράδας για τον Πανναξιακό

Ο Πανναξιακός πέρασε νικηφόρα από την έδρα της ΑΕΚ, επικρατώντας με 3-1 και κάνοντας αποφασιστικό βήμα για τη συμμετοχή του στα πλέι οφς της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Ο ΠΑΟΝ ξεκίνησε πολύ δυνατά και πήρε με σχετική άνεση το πρώτο σετ, ενώ στο δεύτερο προηγήθηκε με 8-12, ωστόσο κάπου εκεί η ΑΕΚ μπήκε στο ματς, ανατρέποντας γρήγορα τη διαφορά (16-15) και ξεφεύγοντας με τη σειρά της έφτασε στο 25-21.

Η εικόνα του τρίτου σετ έμοιαζε αρκετά με αυτό του πρώτου καθώς ο Πανναξιακός επικράτησε σχετικά εύκολα, για να ακολουθήσει ένα δραματικό δ’ σετ με αρκετή ένταση στο φινάλε καθώς στο 23-24 οι διαιτητές έδειξαν άουτ στην επίθεση της Κωνσταντινίδου με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται ότι υπήρχε επαφή στο μπλοκ.

Ο προπονητής της ΑΕΚ Μανώλης Ρουμελιώτης εξέφρασε τα παράπονα του για τη διαιτησία: «Έχω παράπονα από τη διαιτησία, δεν είναι η πρώτη φορά που υπάρχει αδικία εις βάρος μας κι όλη αυτή η κατάσταση από την αρχή της χρονιάς μας έχει στεναχωρήσει. Δεν μας φτάνουν τα προβλήματα που έχουμε, κι όσο κι αν δεν το έχουμε αναφέρει ποτέ, αυτή είναι η αλήθεια. Από κει και πέρα παλέψαμε ήταν ένα ντέρμπι και το πιο δίκαιο θα ήταν να κριθεί ο νικητής στο τάι μπρέικ αλλά δεν μας επέτρεψαν να φτάσουμε εκεί».

Από την πλευρά του ο Ζόραν Κόβαζιτς είπε: «Ήταν ένα δυνατό ματς με μεγάλη ένταση. Είμαι ευχαρισμένος από την ομάδα και ικανοποιημένος που πήραμε τους τρεις βαθμούς. Θέλουμε να συνεχίσουμε νικηφόρα αφού τα πάντα εξαρτώνται από εμάς για τη συμμετοχή μας στα πλέι οφ».

ΑΕΚ - Πανναξιακός 1-3

Τα σετ: 21-25, 25-21, 19-25, 23-25

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Τσοχατζή 2 (2 άσοι), Κωνσταντινίδου 15 (11/16 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ιβάνοβα 14 (11/30 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 27% άριστες), Λαμπρινίδου 10 (6/18 επ., 4 μπλοκ), Σπανού 15 (13/28 επ., 2 μπλοκ, 31% υπ. - 19% άριστες), Κατσαντώνη 8 (6/27 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κακουράτου -λ (57% υπ. – 50% άριστες) / Κοσμά 1 (1 άσο), Κουνάδη.

Πανναξιακός (Κόβαζιτς) Μιλοβάνοβιτς 1 (1 μπλοκ), Διώτη 15 (15/32 επ., 53% υπ. - 53% άριστες), Καρπουζά 14 (12/28 επ., 2 μπλοκ), Τοτσίδου 13 (10/36 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 26% άριστες), Μεταξά 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Περίν 16 (10/18 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (31% υπ. - 26% άριστες) / Νούσια 5 (5/18 επ., 54% υπ. - 47% άριστες), Αποστολίδου.

* Η Μανωλίνα Κωνσταντίνου ήταν η πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού με 16 πόντους.

Σαν σε προπόνηση ο Ολυμπιακός

Με ένα εύκολο τρίποντο συνέχισε την αήττητη πορεία του ο Ολυμπιακός που έκανε το 17χ17 επικρατώντας με 3-0 του Πορφύρα.

Η ανωτερότητα των ερυθρόλευκων δεν αμφισβητήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα, από τον ούτως ή άλλως λαβωμένο Πορφύρα (αγωνίστηκε χωρίς τις δύο πασαδόρους του Γκολφινοπούλου, Μπούρμπη) με τους δύο προπονητές να δοκιμάζουν διάφορα σχήματα και πρόσωπα, ενώ από τα μισά του β’ σετ ο Πορφύρας έπαιξε με πασαδόρο την 16άχρονη Χονδροκούκη.

Μάλιστα, είναι χαρακτηριστικό ότι αγωνίστηκαν όλες οι παίκτριες που είχαν οι δύο προπονητές στη διάθεσή τους.

Ολυμπιακός - Πορφύρας 3-0

Τα σετ: 25-08, 25-07, 25-13

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 16 (13/23 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. - 33% άριστες), Λαζάρεβιτς 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 11 (4/7 επ., 6 άσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου, Τσβετάνοβα 11 (8/17 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κονόμι -λ (100% υπ. - 100% άριστες) / Κοκκινάκη -λ (80% υπ. - 80% άριστες), Μαλασάι 7 (7/11 επ.), Λαμπρούση 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Μιλεντίγιεβιτς 1 (1/2 επ., 33% υπ. - 00% άριστες), Τέζα.

Πορφύρας (Πανδής): Χαλβατζή, Ράπτη 9 (9/28 επ., 46% υπ. – 38% άριστες), Χρήστου 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 22% άριστες), Σιδεράτου 1 (0/15 επ., 1 άσο), Θεοχάρη, Παλιμέρη, Σκυθιώτη -λ (33% υπ. – 17% άριστες) / Λιάρου -λ (15% υπ.- 08% άριστες), Γκούρα 1 (1/4 επ.), Θαλασσινού 4 (4/18 επ., 10% υπ. - 10% άριστες), Χονδροκούκη.

Το "δίποντο" ο Α.Ο Θήρας, τις εντυπώσεις το Μαρκόπουλο

Ο ΑΟ Θήρας χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να λυγίσει την αντίσταση του εξαιρετικού ΑΟ Μαρκοπούλου που πήρε έναν σημαντικό βαθμό.

Η ομάδα της Σαντορίνης μετά από ένα αμφίρροπο ξεκίνημα (8-7) ξέφυγε με 16-11 και προηγήθηκε με 1-0, αλλά στο β’ σετ στο παιχνίδι μπήκε το σερβίς (5 άσοι) και το μπλοκ των φιλοξενούμενων (4 πόντοι) με τον ΑΟΜ να επικρατεί στις λεπτομέρειες, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα, το οποίο φάνηκε να χάνεται όταν ο ΑΟΘ επικράτησε με εντυπωσιακό τρόπο στο γ’ σετ (25-13).

Ωστόσο στο δ’ σετ το Μαρκόπουλο ανέβασε εντυπωσιακά την αποτελεσματικότητα του στην επίθεση (από 30% στα τρία πρώτα σετ, είχε 47% στο δ’) κι έχοντας σταθερά το προβάδισμα από τον 10ο πόντο και μετά ισοφάρισε σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ όλα έδειχναν ότι τελείωσαν νωρίς καθώς ο ΑΟΘ (ο Οικονόμου προφύλαξε και πάλι Βίντοβιτς, Κιγιάκοβα) προηγήθηκε με 6-0 και 8-2, όμως το Μαρκόπουλο επέστρεψε αμέσως μειώνοντας σε 8-7, χωρίς όμως ποτέ να μπορέσει να προσπεράσει και έτσι η Θήρα πήρε τη νίκη με 15-13

ΑΟ Θήρας - Μαρκόπουλο 3-2

Τα σετ: 25-19, 23-25, 25-13, 20-25, 15-13

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Γεωργιάδου 12 (9/17 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μπρίνκμαν 24 (19/54 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ. – 41% άριστες), Οικονομίδου 12 (9/31 επ., 3 άσοι), Μουντάκη 11 (9/25 επ., 2 άσοι, 39% υπ. – 13% άριστες), Βεργίδου 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Καραφουλίδου 7 (6/13 επ., 1 άσο), Αρτακιανού -λ (44% υπ. – 22% άριστες) / Τσβέτκοβα 2 (2/3 επ.), Σκορδίλη

Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια 10 (6/10 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Λιάγκη 4 (3/18 επ., 1 άσο, 35% υπ. – 22% άριστες), Πατεράκη 14 (7/10 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Σαΐνι 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Εσντέλ 17 (17/56 επ.), Βαρουδάκη 14 (10/28 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Κοκκίου -λ (50% υπ. – 45% άριστες) / Καρακάση 2 (2/4 επ.), Τσιάκουλα, Νικολογιάννη 8 (5/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 28% άριστες), Μολδοβανίδη

Άλμα παραμονής για την Ηλιούπολη

Η Ηλιούπολη ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της παραμονής κόντρα στον Αίαντα Ευόσμου καθώς επικράτησε εντός έδρας με 3-1 και πλέον βρίσκεται στην 8η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας τον αντίπαλο της στην 9η.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και σχεδόν σε όλο το πρώτο σετ είχε σταθερό προβάδισμα 2-3 πόντων μέχρι το 19-21, όμως εκεί δεν τελείωσε τις ευκαιρίες που έχει με την Ηλιούπολη να ισοφαρίζει και στο 23-23 λάθος της Φαμπιάν και κόντρα επίθεση έφερε το 1-0.

Ο Αίας στο δεύτερο σετ ξεκίνησε ακόμη καλύτερα, καταφέρνοντας αυτή τη φορά να μην επιτρέψει στην Ηλιούπολη να επανέλθει, αλλά στο τρίτο και καθοριστικό σετ μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ η γηπεδούχος ομάδα πήρε μια διαφορά 4 πόντων με τις φιλοξενούμενες να μην μπορούν να την καλύψουν και στο δ’ σετ η κυριαρχία της Ηλιούπολης ήταν απόλυτη.

Ηλιούπολη - Αίας Ευόσμου 3-1

Τα σετ: 25-23, 21-25, 25-22, 25-13

Ηλιούπολη (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Μαρκοπούλου, Γιοβάνη, Μπανικά, Μαλουσάρη, Βούκοβιτς, Αργυροπούλου -λ / Βέλλιου, Ευθυμιοπούλου

Αίας Ευόσμου (Ζωλασταθιάδης): Κυριακίδου, Χρηστινίδου, Ναϊντένοβα, Φαμπιάν, Ανδρονικίδου, Στεφανίδου, Γεωργιάδου -λ / Καλαγασίδη, Ξανθοπούλου, Καράτερζη Τοσουνίδου, Γλυκίδου.